Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

İtalya – Perguia Metrosu – Minimetrosu Hatları ve Güzergahı Haritası

18 Mayıs 2012 Cuma, 00:32
İtalya – Perguia Metrosu – Minimetrosu Hatları ve Güzergahı Haritası

İtalya – Perguia Metrosu – Minimetrosu Hatları ve Güzergahı HaritasıPerugia (okunuşu: Peruca ), merkezi İtalya’da Umbria bolgesinin başşehri ve aynı ismi taşıyan Perugia ili’in merkezidir.

Perugia tepede bulunan eski merkez ile düzlükte Tiber Nehri kıyısında buluna yeni şehirden oluşmuştur. Yaklaşık 450 m. yüksekliğinde tepede kurulu olan eski tarihsel şehrin merkezine (İtalyanca: centro) tepenin eteklerinde gelişen yeni şehirden yürüyen merdivenler aracılığıyla zahmetsizce ulaşmak mümkündür. Eski şehir merkezine günün belli saatleriyle otomobil ile girmek yasaklanıp eski şehir atmosferi böylece korunmaktadır. Ayrıca 2006den itibaren 7 istasyonu olan bir “Minimetro” da faaliyete geçirilmiştir.

Periğia’da iki ünlü üniversite bulunmaktadır. 1308 yılında kurulan ve günümüzde yaklaşık 34.000 öğrencisi olan “Üniversità değli Studi di Perugia (Perugia Üniversitesi)” ve 1925de kurulup 1992de özerk üniversite olan “(Üniversità per Stranieri di Perugia Perugia Yabancılar Üniversitesi). “Üniversità per stranieri” İtalya’da yabancılara İtalyanca öğretmek için kurulmuş iki üniversite kurumundan biridir (diğeri ise Siena’da bulunur. Bu Perugia üniversitesi dünyanın her yanından yabancı öğrencileri misafir eder.

Perugia çok dikkati çeker tarihsel bir sanat merkezidir ve günümüzde de bu niteliğini korumaktadır. 15. ve 16. yüzyılda çok ünlü Perugino (1446–1524) adı ile bilinen “Pietro Vannucci” Perugia civarında Çittà della Pieve doğmuştur. Şehirde bulunan tarihi “Collegio del Cambio (Borsa)” binasının büyük salonunda bir seri fresko duvar resmi bulunmaktadır. Aynı zamanda şehirde bulunan “Galleria Nazionale dell’Umbri (Umbria Milli Galerisi)”‘nde de 8 tablosu vardır. Perugino Raffaello Santi’nin ustası ve resim hocasıdır. Raffaello özel olarak Perugia’da için , ama şimdi şehirde olmayan, 5 tablo ve 1 fresko hazırlamıştır. “Pinturicchio”, adlı ünlu bir ressam da Perugia’da yaşamıştır.

Perugia şehri metro/tramvay haritası için harita güncelliği resmin üzerindedir. Harita sadece bilgilendirme amaçlıdır. Haritayı büyük boy ve yüksek çözünürlükte görmek isterseniz, ya üzerine tıklayın ya da sağ tıklayarak bilgisayarınıza kaydedin..

 

Perugia Raylı Sistem Hatları ve güzergah haritası

İtalya - Perguia Metrosu - Minimetrosu Hatları ve Güzergahı Haritası

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz