Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Rusya – Perm Tramvay Hattı ve Güzergah Haritası

18 Mayıs 2012 Cuma, 00:30
Rusya – Perm Tramvay Hattı ve Güzergah Haritası

Rusya – Perm Tramvay Hattı ve Güzergah HaritasıPerm (Rusça: Пермь, eskiden (1940-57) Molotov), Rusya Federasyonu’nun batısında, Perm Krayı’nda kent. Kama Nehrinin her iki yakasına yayılmış durumdadır.

1723’te, Yegoşiha ve Kama nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Yegoşiha köyünde bir bakır eritme tesisi kuruldu. Nehirin 240 km yukarısında 14. yüzyılda kurulmuş Perm Velikaya (bugün Çerdin) adlı bir kent bulunmasına karşın, Yegoşiha’ya 1780’de Perm adı verildi. Ulaşıma elverişli Kama Nehrinin kıysında yer alan kent, 1783’te yapılan Büyük Sibirya Karayolu’nun ve 1878’de Yekaterinburg’a (bugün Sverdlovsk) kadar gelen Trans-Sibirya Demiryolu’nun üzerinde bulunmasının da yardımıyla ticari açıdan önem kazandı.

Günümüzde de önemli bir ulaşım merkezi olan Perm, aynı zamanda Urallar bölgesinin başlıca sanayi merkezilerinden biridir. Kentte makine üreten büyük ölçekli tesisler, büyük bir petrol rafinerisi, gübre ve boya üretiminde uzmanlaşmış büyük bir kimya sanayisi vardır.

Kentteki yedi yükseköğretim kuruluşunun başında 1918’de kurulan Perm A. M. Gorki Devlet Üniversitesi gelir. Sanat kuruluşları arasında birçok tiyatro, bir sanat galerisi ve bir bale okulu sayılabilir. Kentin adı, ilk olarak yörede saptanan Permiyen Dönem (y. 280-225 milyon yıl önce) kayaç katmanlarına verilmiştir.

Perm şehri metro/tramvay haritası için harita güncelliği resmin üzerindedir. Harita sadece bilgilendirme amaçlıdır. Haritayı büyük boy ve yüksek çözünürlükte görmek isterseniz, ya üzerine tıklayın ya da sağ tıklayarak bilgisayarınıza kaydedin..

 

Perm Raylı Sistem Hatları ve güzergah haritası

Perm Tramvay Hattı ve Güzergah Haritası

Perm Tramvay Hattı ve Güzergah Haritası

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz