Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Tülomsaş İşçileri YHT Yapmaya Talip

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ayhan Karavil, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş.’nin (Tülomsaş) bir asrı aşkındır kendi alanında sektörün lokomotifliğini yaptığını anlatarak Yüksek Hızlı Tren (YHT) üretmeye talip olduklarını belirtti.

04 Eylül 2013 Çarşamba, 16:09

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ayhan Karavil, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş.’nin (Tülomsaş) bir asrı aşkındır kendi alanında sektörün lokomotifliğini yaptığını anlatarak Yüksek Hızlı Tren (YHT) üretmeye talip olduklarını belirtti.Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ayhan Karavil, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş.’nin (Tülomsaş) bir asrı aşkındır kendi alanında sektörün lokomotifliğini yaptığını anlatarak Yüksek Hızlı Tren (YHT) üretmeye talip olduklarını belirtti.

Karavil, kömürlü kara trenlerle başlayan yolculuklarının bugün hızlı tren üretmeye talip olmaya kadar geldiğini aktararak, Tülomsaş’ın tarihine bakıldığında misyonunu en iyi şekilde temsil ettiğini de kaydetti. Türkiye’nin ilk yerli otomobili ‘Devrim’in Tülomsaş’ta çalışan mühendis ve işçiler tarafından üretildiğini hatırlatan Karavil, “Devrim niteliğindeki bu çalışma, bugün olduğu gibi o gün de Tülomsaş işçisi yapamaz denilerek önü kesilmiştir. Oysa ki bugün Tülomsaş yaptığı ortaklıklarla, dünyanın en gelişmiş lokomotiflerini Avrupa’ya ihraç etmektedir. Yan sanayisiyle birlikte bugün Tülomsaş 10 bin kişiye iş, aş, ekmek ve umut olmuştur. Eskişehir’in her ailesinde bir demiryolcu, bir kumpanyalı, bir ELMS’li, bir Tülomsaş’lı bulunmaktadır. Tülomsaş Eskişehir’in ve Türkiye’nin gururu olmaya devam edecektir. Biz demiryolcular olarak bize verilen her görevi en iyi şekilde yapacağımıza inanıyoruz” dedi.

Kaynak

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz