Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Rusların Çılgın Demiryolu Projesi

03 Ocak 2000 Pazartesi, 01:03
Rusların Çılgın Demiryolu Projesi

Rusya ile ABD, Bering Boğazı’nın altından geçecek bir demiryolu tüneliyle birleşecek. 40 katrilyon liralık proje para bulunursa 20 yıl içinde gerçekleşecek.
Milenyumun en iddialı projesinin fikir babası, Rusya’nın modernleşmesinden sorumlu olan Viktor Razbegin. Rusya’nın Çukçi Yarımadası ile ABD’nin Alaska Eyaleti’ni ayıran Bering Boğazı 41.5 km genişliğinde. Ancak sağlam ve güvenli olması için tünelin 108 km uzunluğunda olması gerekiyor. Tünelin bir kısmı su altından bir kısmı da karanın altından gidecek.

Finansman aranıyor

40 milyar Sterlin’e (40 katrilyon lira) mal olması beklenen projenin 20 yılda tamamlanacağı söyleniyor. Ancak öncelikle bu proje için finansman bulunması gerekiyor. Moskova Bölgesel Ulaşım Projeleri Merkezi’nin Başkanı Razbegin, proje taslağının Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’na gitmeye hazır olduğunu belirtti.

Yeni yollar inşa edilecek

Ancak iki kıtanın en ıssız noktalarını birbirine bağlayacak tünel için yeni yollar inşa edilmesi gerekiyor. Rusya tarafında Bering Boğazı’na en yakın yol, 1800 km uzaklıktaki Magadan Kenti’nden geçiyor. Amerika tarafındaki yol ise British Colombia’da yaklaşık 700 km uzakta. Tünel hayata geçerse, iki kıtayı demiryoluyla birbirine bağlayacak. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz