Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Ekol’ün Başlattığı Çin-Macaristan Demiryolu Taşımacılığı, CRRC’yi Harekete Geçirdi

Ekol Lojistik’in başlattığı Xi’an – Budapeşte hattı, Çin Devlet Demiryolu Şirketi’ni harekete geçirdi. CRRC, Çin’i Avrupa’ya bağlamak için 7 ülke demiryolu şirketiyle işbirliği anlaşması imzaladı.

28 Nisan 2017 Cuma, 14:30
Demiryolu Taşımacılığı

Ekol Lojistik’in Çin’in Xi’an kentiyle, Macaristan’ın Budapeşte şehri arasında başlattığı demiryolu hattı, Çin Devlet Demiryolu Şirketi’ni (CRRC) harekete geçirdi. CRRC, Çin’i Avrupa’ya bağlamak amacıyla, 7 ülke demiryolu şirketiyle, “Çin-Avrupa Düzenli Seferlerin İşbirliği Derinleştirme Anlaşması” imzaladı.

İlk kez bir Türk şirketi Ekol Lojistik’in bölge partnerleriyle işbirliği yaparak başlattığı Xi’an – Budapeşte hattı Çin Devlet Demiryolu Şirketi CRRC’yi harekete geçirdi. Ekol Lojistik, 4 Nisan 2017 tarihinde Çin’in Xi’an şehrinden yüklediği 33’ü kendisine ait 42 vagon konteyneri, 6 ülke demiryolunu kullanarak 17 günde Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’ye ulaştırması, bölge demiryolu şirketlerinin işbirliği yapmasının yolunu açtı.

Deniz Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, Çin, Belarus, Almanya, Kazakistan, Moğolistan, Polanya ve Rusya olmak üzere, 7 ülkenin demiryolu kuruluşları arasında “Çin-Avrupa Düzenli Seferlerin İşbirliğini Derinleştirme Anlaşması” imzalandı.

Söz konusu anlaşma, Çinli demiryolu kuruluşlarının “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergahındaki ülkelerin demiryolu kuruluşlarıyla, Çin ile Avrupa arasındaki tren seferlerinin düzenli olarak yapılmasına ilişkin imzaladığı ilk işbirliği anlaşması olma özelliği taşıyor.

Çin Devlet Demiryolu Şirketi’nden yapılan açıklamaya göre, anlaşma, Asya ve Avrupa arasındaki nakliye piyasasının demiryolu üzerindeki payını arttırmanın yanı sıra, güzergah ülkeleri ile ticari işbirliğini ilerletmeyi ve bu ülkelerdeki ekonomik gelişimi hızlandırmayı amaçlıyor.

YOLCU TAŞIMACILIĞI 2011’DE BAŞLAMIŞTI

“Bir Kuşak-Bir Yol” girişiminin önemli işbirliği projelerinden biri olan “Çin-Avrupa Düzenli Tren Seferleri” çerçevesinde, başladığı 2011 yılında bu yana toplam 3 bin 577 tren seferi yapıldı. Proje dahilinde yalnız bu yılın ilk çeyreğinde 593 sefer düzenlendi ve seferlerde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 175 artış meydana geldi.

Öte yandan, aynı dönemde Avrupa’dan Çin’e gelen tren seferlerinin sayısı da 198’e ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 187 artış kaydetti. Şu anda Çin-Avrupa düzenli tren seferlerini yapan Çin kentlerinin sayısı 27’ye ulaştı ve bu seferler 11 Avrupa ülkesinin 28 kentine ulaşıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz