Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Janelidze: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun Yapımı Tamamlanıyor

Gürcistan Dışişleri Bakanı Janelidze, ‘Enerji ve ulaştırma projelerine büyük önem veriyoruz. Azerbaycan ve Türkiye’yi birleştiren Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun yapımı yıl sonunda tamamlanacak’ ded

14 Şubat 2017 Salı, 21:22

Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikhail Janelidze, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi, mevkidaşı Elmar Memmedyarov’la bir araya geldi.

İki ülke arasında siyaset, ekonomi, ulaşım ve enerji alanlarındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesinin önemine işaret eden Aliyev, bugüne kadar yürütülen iş birliğinin iyi sonuçlar doğurduğunu kaydetti.

– Janelidze-Memmedyarov görüşmesi

Janelidze, temasları kapsamında mevkidaşı Memmedyarov’la ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmelerin ardından Janelidze ve Memmedyarov basın toplantısı düzenledi.

Gürcü mevkidaşıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm boyutlarını müzakere ettiklerini, ulaştırma konusu üzerinde daha geniş durduklarını söyleyen Memmedyarov, “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bu yıl faaliyete başlayacak. Bu hat ülkelerimizin ekonomik gelişmesi için büyük olanaklar sağlayacak. Yılın ilk yarısında Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı yapılacak.” dedi.

İlişkileri, bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak projelerle daha da geliştireceklerini bildiren Janelidze, “Bölgedeki kriz dolayısıyla iki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen sene pek iyi olmadı. Kendi potansiyelimizden maksimum düzeyde faydalanmalı ve ticaret hacmini artırmalıyız. Enerji ve ulaştırma projelerine büyük önem veriyoruz. Azerbaycan ve Türkiye’yi birleştiren Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun yapımı yıl sonunda tamamlanacak.” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz