Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Özbekistan’ın Demiryolu Ağı Devre Dışı Bırakılıyor

22 Nisan 2013 Pazartesi, 14:40
Özbekistan’ın Demiryolu Ağı Devre Dışı Bırakılıyor

Orta Asya ülkeleri Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan güzergahında altyapı çalışmaları devam eden yeni demiryolu projesiyle Özbekistan üzerinden geçen demiryolu ağının devre dışı kalacağı belirtiliyor.Türkmenistan’ın İmamnazar, Afganistan’ın Akina Anhay ve Tacikistan’ın Pyanc yerleşim merkezleri arasında kurulacak demiryolu ağı yaklaşık 400 kilometre uzunluğunda olacak. Demiryolu hattı Afganistan’ın kuzeyinde geçerek Tacikistan’ın güneyindeki Pyanc noktasına ulaştırılacak. Türkmenistan ve Asya Kalkınma Bankası tarafından finanse edilecek demiryolu ağının 2015’e kadar tamamlanması bekleniyor.

Bu arada Özbekistan’la kara ve demiryolu ulaşımında yük sorunu yaşayan Tacikistan, bu yolun bir an önce bitmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Tacikistan, yakında söz konusu demiryolu ağıyla ilgili yeni alternatif güzergah tekliflerini Afgan tarafına iletti. 

Belirtilen yolun hizmete girmesiyle Tacikistan, Özbekistan’la olan demir yolu bağımlılığından kurtulmuş olacak. Tacikistan, Özbek tarafını kendine ait yük vagonlarını ve konteynerleri bilinçli bir şekilde bekletmekle suçluyor. Afganistan’ın kuzeyi ise bu proje sayesinde daha kısa mesafede dünya ile bağlantı kuracak. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz