Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Hırvatistan’ta hızlı tren faciası ucuz atlatıldı

27 Temmuz 2004 Salı, 13:23
Hırvatistan’ta hızlı tren faciası ucuz atlatıldı

Hırvatistan’da bugün ilk seferini yapan hızlı tren, makinistin raylara konan demir çubuğu son anda görmesi üzerine büyük bir faciayı kıl payı atlattı.Yargıç Jasminka Jerinic Musnjak, 24 yaşındaki G.J’nin, daha önce bileti olmadığı gerekçesiyle başka bir trenden atılmasının intikamını almak için demiryoluna 5 metrelik bir demir çubuk koyduğunu itiraf ettiğini söyledi.

Zagreb-Split seferini yapan trenin makinistinin, rayların üzerindeki demir çubuğu görür görmez frene basması nedeniyle trenin demir çubuğa daha düşük bir hızla çarptığı, bu nedenle de raydan çıkmadığı belirtildi.

Demiryolu yetkilileri, trenin saatte 160 kilometrelik tam hızıyla demir çubuğa çarpması halinde, raydan çıkabileceğini kaydettiler.

Hırvatistan’ın orta kesimindeki Tounj yakınlarında meydana gelen kazada kimse yaralanmadı. Trenin soğutma sisteminde delik açılması nedeniyle yolcular başka bir trenle yola devam ettiler.

Kaza yerinin yakınlarında 17 yaşında başka bir erkekle sarhoş halde gözaltına alınan G.J’nin, trene sabotaj yapmak istemediğini, sonuçlarını düşünmeden intikam için demir çubuğu raylara yerleştirdiğini söylediği belirtildi.

G.J’nin suçlu bulunması halinde 1 ila 8 yıl hapis cezasına mahkum edilebileceği kaydedildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz