Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Uçak-trenler geliyor

24 Ocak 2000 Pazartesi, 00:53

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, halkın ilgisini yeniden demiryollarına çekebilmek ve ulaştırmada yaşanılan yetersizliğin üstesinden gelebilmek amacıyla süper bir proje geliştirdi. Proje kapsamında üretilecek yeni trenler, feribot ve uçaklarda olduğu gibi hizmet verecek.İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, ülkede sıkça eleştirilen demiryolu hizmetlerinin geliştirilmesi için büyük bir proje geliştirdi.Proje çerçevesinde, işletme lisansı alabilmek için çalışmaya başlayan firmalar, kıyasıya bir yarışın içine girdiler. 10 yılda tamamlanması planlanan projeye göre, trenle seyahat sırasında, feribot ile uçakları aratmayacak konfor sunulacak ve cazip servis yapılacak. Proje, şu noktaları içeriyor:

İKİ KATLI VAGON: Fransa’da yaygın olarak kullanılan iki katlı trenler, rahat bir ortamda daha fazla yolcu taşıyabilmek için ideal. Tünellerin ve köprülerin bulunmadığı şehirler arasındaki geniş alanlarda rahatlıkla işletilebiliyorlar.

UZUN PERONLAR: Tren istasyonlarındaki peronların uzunluğu artırılarak, sayıca daha fazla vagonlu trenlerin kullanılması sağlanabilir. Bu tip trenler, iki katlıların çalıştırılmasına olanak tanımayan durumlarda ilk alternatif.

OTO DEMİRYOLU: Projede otoyollardaki tıkanıklığın giderilmesi için, aynı amaçlı oto demiryollarının kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.

MİNİ TV: Yolcuların daha hoş yolculuk yapmaları için, koltuklara mini TV yerleştirilmesi söz konusu. Şirketler, maliyet hesabı yapıyor.

AİLE YERLERİ: Trenle seyahat eden ailelerin daha rahat etmesi için aile kompartımanları da projede yer alıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Stratejik Demiryolu Başkanı Alastair Morton, ‘‘Daha çok vagonlu, daha uzun trenler, daha güvenli trenler, daha yüksek kapasiteli trenler istiyorum. Ancak bu şekilde, seyhat etmek isteyenlerin istekleri karşılanabilir’’ dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz