Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

KTZ ile Air Astana İntermodal Taşıma Şirketi Kuracak

Kazakistan’ın milli havayolu Air Astana ile Kazakistan Demiryolu şirketinin ortaklaşa bir hava kargo şirketi kuracağı kaydedildi.

14 Kasım 2016 Pazartesi, 14:51

Kazakistan’ın milli havayolu Air Astana ile Kazakistan Demiryolu şirketinin ortaklaşa bir hava kargo şirketi kuracağı kaydedildi. Today.kz sitesinde yer alan habere göre bugüne kadar yolcu uçaklarının kargo bölümünde kargo taşıyan Air Astana’nın artık sadece kargo uçaklarından oluşan bir filoyla hizmet veren bir havayolu kurmak istediği bildirildi.

2017 yılı içerisinde operasyona başlaması planlanan havayolunun Çin, Avrupa ülkeleri, İran, Rusya ve Türkiye’ye sefer yapacağı açıklandı.

Kazakistan Demiryolları’nın “intermodal taşımacılık” olarak adlandırdığı yeni demiryolu ve havayolu bağlantılı şirketin, Güneydoğu Asya’dan Dubai aktarmalı Avrupa’ya deniz ve havayolu ile yapılan kargo taşımacılığına güçlü bir alternatif olacağı konuşuluyor.

Halen Kazakistan’da hiçbir kargo havayolu bulunmuyor. Kazakistan hükümetinin, Avrupa sivil havacılık otoritesinin gereksinimlerini karşılayan havalimanlarında kargo merkezleri oluşturmak için çalışmalara başladığı, ilk merkezin Karaganda olacağı belirtildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz