Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Bursa Yeni Kent Meydanı – Terminal Tramvayı

Kent Meydanı – DOSAB (Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi) arasındaki yaklaşık 12 km raylı sistem (tramvay) hattının ön fizibilite çalışmaları Bursa Master Plan çalışmaları kapsamında yapılmış, onaylanmış ve hizmete açılmıştı.

03 Ağustos 2014 Pazar, 19:38

Kent Meydanı – DOSAB (Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi) arasındaki yaklaşık 12 km raylı sistem (tramvay) hattının ön fizibilite çalışmaları Bursa Master Plan çalışmaları kapsamında yapılmış, onaylanmış ve hizmete açılmıştı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1990-1991 yıllarında OPTİM- OBERMAYER Konsorsiyumuna “Bursa Kent İçi ve Yakın Çevre Ulaşım Etüdü ve Toplu Taşıma Fizibilite Etüdü” çalışmasıyla planlanan bu yeni tramvay hattı 2000-2001 yıllarında “BURSARAY HRS Sistemi Planı Ulaşım Planlama Programı” kapsamında revize edilen HRS Güzergahı ve Fizibilite Etüdü Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2005 yılında onaylanmıştır. Proje kapsamında Kent Meydanı- Terminal arasındaki raylı sistem (tramvay) hattının inşa edilerek mevcut işletmedeki tramvay hattına entegre edilmesi planlanmaktadır.

12 km olarak planlanan yeni tramvay hattı 10 ayrı noktada (Kent Meydanı Kavşağı 2, Nilüfer Deresi 2, Panayır
Deresi 2, Depo Alanı 1, Muhtelif 3 adet) karayolu ve muhtelif yapıları kestiğinden yeraltından ve yerüstünden giderek tekerlekli araç trafiğiyle çakışmamakta! Proje detayları hazır olmadığından bu noktaların nereler olduğunu henüz bilmiyoruz.

Projenin tasarım ihalesini kazanan firma Prota Mühendislik tarafından hazırlanacak tasarım dokuz ay içinde tamamlanarak yapım ihalesine çıkılması planlanıyor.

 

bursa_kentmeydani_terminal_tramvayi

 

 

Kaynak : Rayhaber

Bu haber için gelen aramalar:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz