Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Samsun Tramvay ile 3 Yılda 47 Milyon Yolcu Taşıdı

10 Ekim 2013 Perşembe, 22:12
Samsun Tramvay ile 3 Yılda 47 Milyon Yolcu Taşıdı

Samsun’da ilk seferini 2010 yılında gerçekleştiren hafif raylı sistem bugün 3.yaşını kutladı.Samsun’da ilk seferini 2010 yılında gerçekleştiren hafif raylı sistem bugün 3. yaşını kutladı. Sistem 3 yılda toplam 47 milyon yolcu taşıdı.

Proje maliyeti yaklaşık 110 milyon euro olan, 16 tramvay ve 28 otobüs ile desteklenen ve Samsun Ulaşım A.Ş (SAMULAŞ) tarafından işletilen Samsun Hafif Raylı Sistem’in hizmete girmesinin 3. Yılı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı İstasyonu’nda vatandaşlara karanfil dağıtıldı. Karanfil dağıtımında ayrıca, istasyona gelen 47 milyonuncu yolcuya Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı tarafından çiçek verildi.

YENİ TRENLER ARALIK AYINDA

3 yılda 47 milyon yolcu taşıdıklarını belirten Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, tramvay hattını Tekkeköy ilçesine kadar uzatacaklarını söyledi. Sefer Arlı, “Halkımızdan gelen taleplerden dolayı gördük ki trenler yeterli gelmiyor. Biz de 5 tren ihalesi daha yaptık. Boyları 40 metre, kapasitesi ise mevcuttan yüzde 30 daha fazla. Aralık ayında hizmet almayı planlıyoruz. Bu trenlerle yolcularımız sıkışık gitmek zorunda kalmayacak. Hattı doğu tarafına taşımayı planladık. İnşaatlarına 2013 sonuna kadar başlayacağız. Doğu tarafında Tekkeköy ilçemizin giriş kavşağına kadar uzatacağız. Bunu da inşallah 2014 yılı sonunda işletmeye açmayı planlıyoruz. Talepler geldikçe hattı batı tarafına da yayacağız. İleriki yıllarda ulaşım mastır planının gerektirdiği hatlarla sistemi güçlendirerek geliştireceğiz” dedi. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz