Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Şanlıurfa’ya Tramvay Geliyor

Şanlıurfa’nın Yoğun Trafik akışını düzenlemek için Şanlıurfa’da Raylı sisteme geçilecek.

18 Ocak 2017 Çarşamba, 13:10

Raylı sistemle 4.Etaptan oluşacak.Şanlıurfa’da günlük ortalama 190 bin kişinin tercih ettiği toplu taşımada vatandaşların daha rahat ve hızlı ulaşımını sağlamayı hedefleyen Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi: “Ulaşım master planımız tamamladındı. Trafik akışını sağlıklı yapmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi. 2017 yılına yeni yatırım ve projeleri ile giren Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda vatandaşların hizmetine sunulması amacıyla yeni yılın ilk etabı için planladığı toplu taşıma araçlarından 20’sini Haleplibahçe Müzeler bölgesinde düzenlenen törenle halkın hizmetine sundu.
BAŞKAN ÇİFTÇİ: ULAŞIMDA HER DETAYI GÖZDEN GEÇİRİYORUZ
Ulaşımda fizibilite çalışmalarını uzmanlarla yapıp, her türlü detayı gözden geçirdiklerini ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi: “Ulaşım Büyükşehir Belediyesinin üzerinde çok çalıştığı konulardan birisidir. Şehirler büyüdüğü zaman toplu taşıma önem kazanıyor. Halkımızın sağlıklı erişimini sağlayabilmek için Büyükşehir Belediyemizin en önemli hedefi toplu taşımayı güçlendirmektir. Bu hedefleri gerçekleştirmede önemli adımlar atıyoruz. 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi adına Ulaşım Daire Başkanlığımız ulusal ve uluslararası transit taşıma anlamında ödüller kazandırdı. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.
TRAMBÜS VE TRAMVAY PROJELERİNİ HAYATA GEÇİYOR
Büyüyen ve gelişen Şanlıurfa’nın sağlık bir şekilde trafik akışını sağlamak için sistem değişikliğinin gerektiğini belirten Başkan Çiftçi: “2017 yılı Şanlıurfa için güzel bir yıl olacak. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada Trambüs ve Tramvay projelerini hayata geçirecektir. Fizibilite ve etüt çalışmaları ile projeleri bitti. 2 ay içerisinde Şanlıurfa’da temelini atacağız. Şanlıurfa’da yoğun bir trafik var. 520 bin misafirimiz (suriyeli) var. Trafik akışı için sistem değişikliği lazım. İnşallah raylı sistemle bir defada 400-450 yolcu kapasitesiyle Şanlıurfa’ya hizmet verecek. 4 Etaptan oluşacak. İlk etap 7 km olup Toplu taşıma merkezinden Müzeler bölgesine kadar uzanan yoldur. 2. Etabımız Toplu taşıma merkezinden Karaköprü’ye uzanacaktır. 3. Etabımız Toplanma merkezinden Akçakale Eyyübiye Hastanemize kadar uzanacaktır. 4. Etabımız da Bilim merkezi olan Harran Üniversitesini raylı sistemle Şanlıurfa’ya bağlayacağız. Ulaşım master planımız tamamladındı” dedi.

Bu haber için gelen aramalar:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz