Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Lojistik Sektörü 2016’da Daraldı

Lojistik sektörü Rusya ve Suriye’deki gelişmeler, AB sınır geçişlerinin zorlaşmasıyla 2016’da hafif daraldı, 2017’de de benzer bir seyir bekleniyor.

05 Ocak 2017 Perşembe, 10:11

Lojistik sektörü Rusya ile yaşanan siyasi kriz, güney sınırındaki çatışma ortamı, dövizdeki dalgalanma ve mülteciler nedeniyle AB’nin sınır geçişlerini zorlaştırması sebebiyle 2016’yı hafif daralma ile tamamlarken; devam eden belirsizliklerle sektörün 2017’de de önceki yıla paralel bir görünüm sergilemesi bekleniyor.

Ancak 2017’de demiryolu taşımacılığının serbestleşmesi, devreye girmesi beklenen Kars-Tiflis demiryolu hattı ve Suriye’de oluşabilecek olası barış ortamının getireceği iş hacminin sektörü olumlu etkileyebileceği belirtiliyor.

Artan taşımacılık maliyetleri ise sektörün uluslararası rekabet gücünü olumsuz etkilerken; yabancı yatırımcı ilgisindeki düşüş ise sürüyor.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) tarafından düzenlenen yıllık değerlendirme toplantısında konuşan UTİKAD Başkanı Emre Eldener, “Rusya ile yaşanan kriz, Irak ve Suriye’deki problemlerden ötürü Ortadoğu’ya giden karayolunun kapanması, 15 Temmuz sonrası yatırımların genel anlamda beklemeye girmesi ve mülteciler nedeniyle AB’nin sınır geçişlerini zorlaştırması lojistik sektörünü olumsuz etkiledi” dedi ve ekledi:

“Döviz kurlarındaki ciddi dalgalanma da işimizi düşürdü. Antrepolarda mallar kaldı. Döviz düşer umuduyla ithalatlar ertelenince, ithalat yüklemeleri azaldı… Önümüzdeki günlerde yük taşımalarının azalmasının sektörün cirosuna olumsuz etki edeceğini söylemek mümkün.

Toplantıda verilen bilgiye göre, taşımacılık, lojistik, depoculuk faaliyetlerini içeren sektör cirosu 2016 yılında 100 milyar doların biraz üzerinde gerçekleşirken; sektörde bir önceki yıla göre hafif küçülme gözlendi.

Bu yıl da 2016’ya benzer bir görünüm beklediklerini belirten Eldener, “2017’de zor bir yıl olacak. Belirsizlikler sürüyor… Rusya ile ilişkiler düzeldi ama mal sevkiyatındaki sınırlamalar henüz tam olarak kalkmadı… 2017’nin de 2016’ya benzer geçeceğini düşünüyoruz” dedi.

Eldener, Türkiye’nin dış ticaretinde yaşanan daralmanın da doğrudan sektöre yansıdığını söyledi.

Öncü verilere göre, Türkiye’nin dış ticareti 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 2.81 daralarak 341.2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

MALİYET ARTIŞLARI REKABET GÜCÜNÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Sektörde artan maliyetlerin, firmaların rekabet gücünü de düşürdüğünü belirten Eldener, “Kamyon geçişlerinin Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden yapılması zorunluluğu maalesef taşıma maliyetlerimizi artırdı… Kapıkule’de artan bekleme süreleri de maliyetleri artırdı. Kapıkule’de 30-35 kilometreyi bulan kuyruklar nedeniyle de iki günde ulaşacağımız yere beş-altı günde ulaşır hale geldik. Bunun alternatifi İpsala’yı kullanmak ise ekstradan 400 kilometre yol anlamına geliyor. Bütün rekabetçi gücümüzü kaybediyoruz” diye konuştu.

Eldener ayrıca, son dönemde artan güvenlik endişeleri nedeniyle özellikle havaalanlarında başvurulan ekstra güvenlik tedbirlerinin de lojistik firmalarına güvenlikle ilgili ekstra maliyetler yarattığını belirtti.

Yabancı yatırımcıların ilgisi ile ilgili bir soru üzerine ise Eldener, “Yabancı ilgisinde azalma var, bir süre daha da böyle devam edecek gibi gözüküyor. Çünkü taşınan mal miktarı azaldı. Beraberinde güvenlik endişeleri de gelince tabi ilgi bir miktar düşüyor” diye konuştu.

Nakit akış problemleri nedeniyle 2016 yılında sektörde bazı kapanmalar da yaşandığını da belirten Eldener, “Sektörde firma kapanmalarında bir artış var. Güçlerini birleştirmek için firma birleşmeleri de gözleniyor” dedi ancak kapanan firmalarla ilgili bir sayı vermedi.

Diğer yandan, 2017 yılında demiryolu taşımacılığının serbestleşmeye başlaması ve tamamlanması beklenen Kars-Tiflis demiryolu hattının devreye alınmasının sektörü olumlu etkileyeceğini belirten Eldener, Suriye’de oluşabilecek olası barış ortamının getireceği iş hacminin de sektöre önemli katkı yapabileceğini söyledi.

Eldener, sektöre yönelik bir dizi teşvik için Ekonomi Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile de temas halinde olduklarını belirterek, 2017’de özellikle yurtdışı fuar teşvikleri ve yurtdışında açılan şubelerle ilgili bazı teşviklerin gündeme gelmesini beklediklerini söyledi. Eldener, yürürlüğe girmesi beklenen yeni gümrük kanununun da iş süreçlerini hızlandırarak sektörü olumlu etkileyeceğini söyledi.

Kaynak : Hürriyet

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz