Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Ankara YHT Garı Gün Sayıyor

Yüksek Hızlı Tren Garı eylül sonu ekim başı gibi Ankara’da hizmet vermeye başlayacak. Müjdeyi veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, son işlemlerin kaldığını en yakın zamanda açılacağını söyledi.

24 Ağustos 2016 Çarşamba, 09:58

Ulaştırma Bakanı Arslan, Türkiye’yi “demir ağlar”la ördüklerini ve daha ileriye gideceklerini söykedi. Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğinde dünyada 8’inci ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi.

Ankara’dan Pendik’e kadar hızlı tren ile gidebilen yolcular, ilerki zamanlarda Pendik-Ayrılıkçeşme hattından Halkalı’ya kadar gidebileceklerini söyledi. Ulaştırma Bakanı Arslan “Şu an işler hızlandı. 2018 yılında Pendik ile Ayrılıkçeşme arasındaki banliyö hattını tamamen bitirmeyi hedefliyoruz. 3 hatta çıkarıyoruz. 2 hattını Marmaray’ın devamındaki metrolar kullanacak, 1 hattını anahat yüksek hızlı trenler kullanacak. Her iki yakada da 2018’de Ankara’dan kalkan bir YHT, Pendik sonrası devam ederek Haydarpaşa Garı’na gidebileceği gibi kesintisiz Marmaray’ın hattını kullanarak Avrupa Yakası’na geçebilecek.” açıklamasında bulundu.

Ulaştırma Bakanı Arslan’ın isteği Ankara’dan çıkan bir yolcu’nun, demir yolu üzerinden İstanbul’un birçok yerini gidebilme durumu. Bu hayale çok yakın olduklarını dile getiren Arslan, ilerleyen tarihlerde İstanbul-Ankara ulaşımında “havayolunu” değil “demiryolunu” seçeceklerini dile getirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz