Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Bakan Arslan, Sivil Toplum Kuruluşları ile Bir Araya Geldi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’larla bir araya geldi.

30 Mart 2017 Perşembe, 08:00

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’larla bir araya geldi.

Kars’ta bir otelin toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Ahmet Arslan, “Hepiniz şahitsiniz İstanbul’a çok büyük projeler yaptık. Ama ondan önce ülkemizi yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Artık ülkemiz Avrupa’nın 6’ncı, Dünya’nın 8’inci yüksek hızlı tren işletmecisi olan bir ülke ama Ankara, Konya, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli’nin bağlanmış olması bize yetmiyor. Diyoruz bütün çalışmalarımız ve bütün hedeflerimiz şu hızlı treni ülkenin her yerine yaymak. Yani İstanbul’dan sonra Kapıkule’ye kadar Avrupa’ya götürmek ve Ankara’dan bu tarafa Sivas’ın inşaatı devam ediyor. Erzincan’ın ihalesi devam ediyor. Hemen devamında Erzincan, Erzurum, Kars’ı da hızlı trene kavuşturacak çalışmayı yürütüyoruz, hedefimiz ülkeyi bir boydan bir boya, hızlı trenle birleştirmek” dedi.

Afyon, Uşak, Kütahya, Manisa, İzmir’e bağlayacaklarını ifade eden Arslan, “Yine Isparta’yı, Antalya’ya bağlayacağız. Konya Karaman, Mersin’i Adana’ya bağlayacağız. Hakeza Gaziantep, Şanlıurfa oradaki inşaatlarımız devam ediyor. Bir şey daha yapacağız. Bütün bunları birbirine bağlarken, Kars’tan batıya doğru giden bir tren yükünün Karadeniz’e de gitmesi gerekir diyoruz. Dolayısıyla Kırıkkale Çorum Samsun’u Erzincan’dan Trabzon’a bağlantı yapacağız. Erzincan’dan Güney’e, Sivas’tan Güney’e Yani Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Mardin’e de inen demiryolu ağlarını yapacağız, bunlar birbirinin tamamlayıcısı bunlar bizim içinde ülkemiz içinde çok önemli” şeklinde konuştu.

Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu hattının bölge için çok önemli olduğuna dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Bunların en önemli halkalarından biri de Londra’dan kalkan bir trenin Pekin’e gidebilmesi için BTK demiryolu projesi bölgemiz için çok önemli. İlimiz için çok önemli. İnşallah Haziran’da işletmeye açıyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz