Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Balıkesir’de Raylı Sistem Sevinci

Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında, hafif raylı sistem protokolü imzalandı. Uğur, “Sistem, Ayşebacı Mahallesi ile Gökköy Lojistik Merkezi arasında hizmet verecek” dedi

16 Nisan 2017 Pazar, 10:21

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi arasında, hafif raylı sistem protokolü imzalandı. Protokole, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur imza attı. Başkan Uğur, belediyede düzenlenen toplantıda, Ayşebacı Mahallesi ile Gökköy Lojistik Merkezi arasında kurulması planlanan hafif raylı sistemin ilk etabında, Toplu Taşıma Merkezi ile Adnan Menderes Mahallesi arasındaki bölümde banliyö hattı kurulacağını belirtti.

Projeyi TCDD ile ortak yürüttüklerini belirten Uğur, şunları kaydetti: “Bugün ön protokolünü Genel Müdürümüz ile birlikte imzalayacağız. Bu protokol ile Balıkesir il sınırları içerisinde yapılması planlanan hızlı tren garı, terminal, Organize Sanayi Bölgesi arasındaki demiryolu, hat kesiminde TCDD tarafından söz konusu hattın modernizasyonu yapılarak işletmeye hazır hale getirilmesi yer alıyor. Büyükşehir tarafından banliyö duraklarının yapılması, duraklar ile banliyö hatları arasındaki aktarma noktalarının düzenlenmesi, demiryolu tren işletmecisi olma şartının yerine getirilerek, banliyö işletmeciliğinin yapılması işini kapsıyor. Ayşebacı’dan başlayan ve Gökköy Lojistik Merkezi’ne kadar uzanan 12 istasyonlu, Ayşebacı, Otogar, Sanayi, KİPA AVM, Çay Deresi, TTM, Enstitü, Plevne, Telekom, Yeni Hastane, Organize Sanayi Bölgesi ve Lojistik Köy duraklı olacak. Balıkesir’e hayırlı uğurlu olsun.”

Güzergâh 23 kilometre

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın şunları söyledi: “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımızın talepleri ve yaptığımız araştırmalar neticesinde 23 kilometrelik güzergâhta banliyö sistemini inşa edeceğiz. Bölgede bir an önce işe koyulacağız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz