Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Demiryolu Güzergahı İsabetli

OTSO Başkanı Servet Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Doğu Karadeniz Bölgesi Çevre Düzeni Planı’nda belirtilen Ordu Demiryolu güzergahının isabetli bir karar olduğunu açıkladı.

29 Nisan 2017 Cumartesi, 09:33

Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği (12 Plan Paftası, Lejant, Plan Hükümleri, Plan Açıklama Raporu, Plan Değişikliği Gerekçe Raporu) 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 7. maddesi uyarınca Bakanlık Makamı’nın Olur’u ile 3 Nisan’da onaylanmıştı. Bölgeler düzeyinde en uzun süreli planlar olarak hazırlanan Çevre Düzeni Planı’nda demiryolu ulaşımıyla ilgili öngörülen güzergahlar da yerini aldı.

1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği’ne göre; Ordu’nun Ünye’den Gülyalı ilçesine kadar olan demiryolu güzergahı belirlendi. Bu kapsamda Ünye’den başlayan demiryolu güzergahı Fatsa ve Altınordu ilçelerinden geçerek Gülyalı ilçesine inecek. İlk olarak Ünye’den Fatsa/Bolaman’a kadar gelen demiryolu güzergahı, Altınordu ilçesinde sahilden güneye çekilerek, Bolaman-Altınordu/Eskipazar Mahallesinden geçecek. Ardından tekrar sahile yönelecek olan demiryolunun, Eskipazar’dan Gülyalı ilçesine bağlanması öngörülüyor.

HAYALİMİZ 2023’E KADAR GERÇEKLEŞECEK
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (OTSO) Servet Şahin, belirlenen demiryolu güzergahının yerinde olduğunu söyledi. Ordu’dan demiryolu geçebilmesi için tek nokta olan yerlerin belirlendiğini ifade eden Servet Şahin, “Demiryolunun sahilden geçmesi mümkün değil. Zaten biz de şehir içerisinden geçmesini beklemiyoruz. Yeter ki Ordu’dan geçsin. Bu nedenle belirlenen güzergâhlar çok olumlu. Demiryolu ile ilgili zaten Cumhurbaşkanımıza özel olarak bir rapor sunduk. Bu raporda da hızlı trenin Ordu için ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Ulaşımda ülkemize çağ atlatacak hızlı tren projesinde Ordu ve Giresun illerinin mahrum bırakılmamasını ve hızlı tren hattının Samsun, Trabzon sahil hattından geçirilerek Ordu dahil tüm sahil illerimizin bu hizmetten yararlandırılmasını Zat-ı Alinizden talep etmekteyiz. İnşallah 2023 hedefine kadar hızlı tren hayalimiz de gerçekleşecek.” dedi.

Bu haber için gelen aramalar:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz