Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Gaziantep-Halep arasında tren seferleri başlıyor

07 Ocak 2010 Perşembe, 21:29
Gaziantep-Halep arasında tren seferleri başlıyor

Gaziantep ile Halep arasında yolcu tren seferleri başlıyor.Suriye ile Orta Doğu ülkelerine yapılacak olan yük ve yolcu taşımacılığında hızlı, emniyetli ve ekonomik hizmet için çalışmalarını sürdüren Ulaştırma Bakanlığı ile TCDD Genel Müdürlüğü, uluslararası taşımacılığın da geliştirilmesi yönündeki projelerini sürdürüyor.

TCDD Genel Müdürlüğü, 1912 yılında Hicaz Demiryolu güzergahına hizmet amacıyla açılan ve 100 yıldır hiç bakımı yapılmamış olan Çobanbey İstasyonu’nun yanı sıra Çobanbey-Karkamış ve Karkamış-Gaziantep hattının bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayarak demir yolunu kullanıma hazır hale getirdi.

Kilis’in Elbeyli ilçesindeki Çobanbey İstasyonu’nun 22 Aralık 2009 tarihindeki resmi açılışının ardından, Gaziantep ve Halep arasındaki yolcu seferlerine de start verildi. İlk seferini 8 Ocakta yapacak olan yolcu treni, her hafta cuma ve pazar günleri çalışacak.

TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü,  Suriye devlet demir yollarından bir heyetin Türkiye’ye geleceğini ve bir toplantı yaparak daha önce taslakta mutabakata varılan konuları resmileştireceklerini, ardından 8 Ocakta, Gaziantep ve Halep arasında yolcu seferlerini başlatacaklarını belirtti.

Gaziantep-Karkamış-Çobanbey-Halep hattında 270 kişi kapasiteli Suriye tren setinin çalışacağını belirten Köprülü, seferlerin cuma ve pazar günleri yapılacağını, sabah Halep’ten kalkan trenin aynı gün akşam Gaziantep’ten hareket edeceğini, Gaziantep ve Halep arasında yolcu tren seferinin polis ve gümrük kontrolü hariç 2 saat 55 dakika süreceğini bildirdi.

Çobanbey sınır kapısının devreye girmesinden sonra Gaziantep ile Halep arasında minimum seviyeye düşen taşıma maliyetleri sayesinde çok daha büyük bir ticari potansiyelin ortaya çıkacağını belirten Köprülü, “Çobanbey Sınır Kapısı ile Türkiye-Suriye sınırı arasındaki demir yolu ticaret hacmi artıyor. Şu anda İslahiye Sınır Kapısı’nda yıllık 800 bin ton yük, 12 bin yolcu taşınıyor. Çobanbey açıldıktan sonra, bu rakamlara ilave olarak 1 milyon ton yük ve 100 bin yolcu eklenecek” dedi.

Kaynak

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz