Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Halkalı Sirkeci Banliyo Hattı’nda Son Durum

İstanbul Ankara yüksek hızlı tren hattına entegre edilmesi için kapatılan, Halkalı Sirkeci arasında devam eden banliyö tren hattındaki çalışmalarında gelinen son durumu havadan görüntülendi.

19 Ekim 2017 Perşembe, 10:00

İstanbul’da bazı banliyö hatları, İstanbul-Ankara YHT hattına entegre edilmek için kapatılmıştı. Hizmet dışı bırakılan Sirkeci – Halkalı ile Söğütlüçeşme – Gebze arasındaki hatlarda entegrasyon çalışmalarında artık sona yaklaşıldı.

İstanbul – Ankara Arasında Hizmet Verecek
Hatların kapatılma nedeni İstanbul-Ankara YHT hattına entegrasyondan dolayı olmuştu. Çalışmaların tamamlanması ardından İstanbul’un Halkalı İlçesinden Ankara’ya uzanan yüksek hızlı tren hizmete girecek. YHT hattı iki kent arasındaki ulaşımın süresini kısaltacak ve konforlu bir seyahat fırsatı sunacak.

Havadan Görüntülendi

İşte bu entegrasyon çalışmalarında gelinen son nokta havadan görüntülendi. Halkalı ile Sirkeci arasında ulaşım sağlayan tren hattında güzergahtaki çalışmaların aralıksız devam ettiği gözden kaçmazken, genel hatların ortaya çıktığı görüldü. Gelişmeleri duyan vatandaşlar memnuniyetlerini dile getirdi.

Güzergah Artık Net Şekilde Görülüyor

Marmaray’ın uzantısı olarak hizmet verecek güzergahta, yol artık uzaktan da olsa net olarak görülebiliyor. Görüntülerden tren hattı üzerinde devam eden çalışmalarında hızlandığı anlaşılıyor. Entegrasyon faaliyetleri nedeniyle hizmet dışı kalan hattın yeniden devreye alınmasını bekleyen İstanbullular çalışmaların yıllardır sürdüğünden şikayet ederken, hattın biran önce yeniden hizmete açılmasını istiyor.

Vatandaşlar Çalışmaların Biran Önce Tamamlanmasını Bekliyor

Entegrasyonun devam ettiği hatta yakın oturan vatandaşlar inşaat çalışmalarının yaz mevsiminin başında yavaşladığını hatta durma noktasına geldiğini belirtirken, son aylarda hız kazandığını ifade etti. Vatandaşlar faaliyetlerin bu hızla ilerlemesi halinde hattın kısa sürede devreye alınmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Çalışmaların devam ettiği güzergahta esnaflık yapan vatandaşlardan bazıları inşa çalışmaları nedeniyle satışlarında düşüş yaşadıklarını dile getirirken, bazıları ise hattın hizmete başlamasını ve işlerinin açılmasını istediklerini kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz