Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Hızlı Tren Samsun’u Ayağa Kaldıracak

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Haberaks TV’de Samsun’un Nabzı programında hızlı tren projesinin önemine vurgu yaparak, ‘Bu proje Samsun’u ayağa kaldıracak’ dedi

13 Ocak 2017 Cuma, 15:06

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Haberaks TV ekranlarında Haberaks TV Genel Yayın Koordinatörü Fatih Korkmaz ve Haberaks TV Programlar Koordinatörü Sinan Sallabaş’ın moderatörlüğünü yaptığı Samsun’un Nabzı programına konuk oldu. Samsun ve ülke gündemiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Vali Şahin, hızlı tren projesinin önemine vurgu yaparak, “Bu proje Samsun’u ayağa kaldıracak” dedi.

HAYAL OLMADIĞINI GÖRDÜLER
Hızlı tren projesinin Samsun için oldukça önemli olduğunu belirten Vali Şahin, “Şu anda Ankara-Sivas hızlı tren hattı yapılıyor. Bir taraftan da Mersin’e doğru bir hızlı tren hattı döşeniyor. Dolayısıyla batıdan doğuya, kuzeyden güneye doğru hızlı tren hatları Anadolu’yu sarıyor. Kırıkkale’den güneye doğru inen hızlı tren hattı Sivas ve Yozgat’a gidiyor. Orada oluşan diğer kol Havza istikametinde 280 km’lik bir hat yapılması gerekiyor. Şu anda projenin ihaleleri bitti ve yapım aşamasına geçiliyor. Ben Samsun’daki basın mensuplarını Ankara-Konya Hızlı tren hattını kamuoyu oluşması adına Ankara ve Konya’ya göndermiştim. Bu projeden bahsederken bana ‘Hayal kuruyor’ diyorlardı. Bunun hayal olmadığını görmüş oldular. Bu proje gerçekten önemli ve Samsun’u ayağa kaldıracak bir proje” dedi.

EN BÜYÜK EKSİKLİK DEMİRYOLU
42 milyon avroluk yatırımla Samsun için en büyük Avrupa Birliği projesi olan Lojistik Köy’ün yüzde 42’lik kısmının bittiğini de ifade eden Vali Şahin, “Lojistik Köy inşallah 2017’nin sonunda bitecek. Bu proje ile ilgili bizim tarafımızdan yapılacak en büyük eksiklik, demiryolu hattı. Var olan demiryolu hattımızın Lojistik Köy’e kadar devam etmesi ya da yeni bir hat yapılması gerekiyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz