Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Konteyner İhracat Seferberliği Töreni

Balıkesir sanayicisini dünya pazarına bir adım daha yaklaştıracak ilk ihracat treni törenle yola çıktı.

05 Ekim 2017 Perşembe, 14:18

Balıkesir sanayicisini dünya pazarına bir adım daha yaklaştıracak ilk ihracat treni törenle yola çıktı. Balıkesir Gökköy Lojistik Merkezi’ndeki “Konteyner İhracat Seferberliği Töreni”nde, demiryolu taşımacılığı ile ihracat yapan 19 firma plaketle ödüllendirildi.

Törene Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, Devlet Demiryolları 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay, Devlet Demiryolları Taşımacılık AŞ. Ege Bölge Koordinatörü Müslüm Yurdakul, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz, daire başkanları, il müdürleri, ihracat yapan firma yöneticiler ve davetliler katıldı.

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, törende yaptığı konuşmada, son yıllarda ulaşımda yapılan vizyon projeler sayesinde Balıkesir’in cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.

İş dünyası için lojistik taşımanın önemine değinen Uğur, Balıkesir sanayisi için dönüm noktalarından birine bugün tanıklık ettiklerini ifade etti.

Sanayicilerin ve Devlet Demiryollarının bu projede ciddi bir şekilde katkısı olduğunu belirten Uğur, şöyle konuştu:

“Şu anda içinde bulunduğumuz projede hükümetimizin yaklaşık 80 milyon liralık bir yatırımı var. Yaklaşık 2-3 sene önce Sayın Cumhurbaşkanımız burayı açtı. Ama bize de düşen vazife burayı harekete geçirmek. Çünkü bu işin bir vebali var. 80 milyona yakın, hepimizin cebinden çıkan bir parayla bir yatırım yapılmış ve çalışmıyor. Onun için biz de OSB Müteşebbis Heyetimiz, Ticaret Odamız, Sanayi Odamız burayı nasıl harekete geçirebiliriz diye bir araya geldik. Geçen ay paydaşlarla bir toplantı yaptık. Lojistik firmalarını davet ettik, DDY Bölge Müdürümüz geldi ve buradaki lojistik imkanları nasıl seferber ederiz, burasını nasıl harekete geçirebiliriz, sanayicinin lojistik anlamda maliyetlerini nasıl düşürebiliriz dile bir araya geldik. Hamdolsun bugüne geldik. Bugün yaklaşık 20 firmamız, bugün ilk seferberliğimizde bize destek oluyor. Allah onlardan razı olsun.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz