Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Milletvekilleri Hicaz Demiryolu’nda İncelemelerde Bulundu

Türkiye’den bir grup milletvekili, Ürdün’de TİKA tarafından restore edilmeye başlanan Hicaz Demiryolu’nun Amman istasyonu ile tarihi demiryolunun geçmişinin anlatılacağı müzenin inşaat çalışmalarını inceledi.

20 Temmuz 2017 Perşembe, 11:03

AK Parti’den Antalya Milletvekili Atay Uslu, Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan ve Muğla Milletvekili Hasan Özyer ile CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın ve HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’dan oluşan heyet, TİKA tarafından Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid döneminin en önemli projelerinden Hicaz Demiryolu’nun başkent Amman’daki kesiminde 15 gün önce restorasyonuna başlanan binalar ile müze inşaatını inceledi.

Heyete başkanlık eden Milletvekili Özyer yaptığı açıklamada, söz konusu projenin hızlı bir şekilde tamamlanması gerektiğini belirterek, TİKA yetkililerine böylesine önemli bir çalışmayı üstlendikleri için teşekkür etti.

Özyer ayrıca Ürdün’e ziyaret amaçlarının ülkede bulunan Suriyeli mültecilerin durumunu yerinde görmek olduğunu dile getirdi. Milletvekili Özyer, Ürdün hükümetine mülteciler konusunda ellerinden gelen çabayı gösterdikleri için teşekkürlerini iletti.

Heyete eşlik eden Ürdün Ulaştırma Bakanlığı Genel Sekreteri Enmar Hasavine de Hicaz Demiryolu’nun 1908 yılında bütünüyle işletmeye alındığını hatırlatarak, TİKA tarafından yapılacak projenin 3 bin metrekarelik bir alanda olacağını kaydetti.

TİKA Başkanı Serdar Çam ile Hicaz Demiryolları Kurumu Genel Müdürü Salah Al Lozi, geçen sene Amman’daki Hicaz Demiryolu istasyonunun restorasyonu ve müze yapımına ilişkin proje anlaşmasını imzalamıştı.

Anlaşma gereğince, Amman’da bakımsız olduğu için kullanılamayan üç tarihi bina TİKA tarafından dokusuna uygun şekilde restore edilecek ve Hicaz Demiryolu’nun hikayesinin anlatıldığı yeni bir müze binası inşa edilecek.

Müzede inşaat tamamlandığında, 2. Abdülhamid’in mührünün bulunduğu raylar, lokomotifler, istasyonda haberleşme amaçlı kullanılan malzemeler, biletler, fotoğraflar sergilenecek. Ayrıca hat üzerindeki istasyonların tarihi ses kayıtları eşliğinde aslına uygun kıyafetleriyle kondüktörler, yolcular ve eşyalardan oluşan çok boyutlu bir sunumla istasyonun ilk yılları canlandırılacak.

Müzenin diğer katlarında ise diorama tekniğiyle diğer istasyonların maketlerinin sergilendiği bir bölüm bulunacak. Müzenin yanındaki üç tarihi bina, sosyal faaliyetlerde kullanılması amacıyla tarihi dokuları korunarak restore edilecek. Restorasyon ve müze inşaatının gelecek yıl bitirilmesi planlanıyor.

– Hicaz Demiryolu

2. Abdülhamid döneminin en önemli projelerinden biri olan Hicaz Demiryolu, 1900-1908 yıllarında Şam-Medine güzergahında inşa edildi.

Demiryolunun yapımına 1 Eylül 1900’de Şam ile Der’a arasında başlandı. Şam’dan Medine’ye doğru inşasına başlanan hat, 1903’te Amman’a, 1904’te Maan’a, 1 Eylül 1906’da Medayin-i Salih’e ve 31 Ağustos 1908’de Medine’ye ulaştı.

Ana istasyonları Amman’ın yanı sıra Şam, Der’a, Katrana ve Maan olan hat, kısa ömrüne rağmen önemli askeri, ekonomik ve toplumsal etkiler doğurdu. Hatta, 1910’da 198 bin 448, 1913’te 232 bin 563 yolcu ile 1910’da yaklaşık 66 bin ton ve 1913’te 112 bin ton ticari eşya taşındı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz