Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Samsun Hızlı Tren Projesi 2020’de Tamam

Hızlı Tren projesinin Samsun’u uçuracağını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Adayı Çiğdem Karaarslan “Başbakanımızın müjdesi bizleri çok sevindirdi. Projenin bu yıl ihalesi yapılacak. 2020’de hızlı tren tamamlanacak” dedi

31 Ekim 2015 Cumartesi, 09:23

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Samsun’un yıllardır beklediği müjdeyi verdi. Seçim kampanyası çerçevesinde ilk mitingini kurtuluş mücadelesinin ilk adımı olan Samsun’da veren Başbakan Davutoğlu, Ankara-Samsun Hızlı Tren hattı projesinin en kısa sürede hayata geçirileceğini söyledi. Samsun’da gözler şimdi Yüksek Hızlı Tren’e çevrildi. Böyle bir projenin hayata geçirilmesinin Samsun’u adeta her yönüyle uçuracağını ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili adayı Çiğdem Karaarslan, “Sayın Başbakanımızın müjdesi bizleri çok sevindirdi. Ancak, önemli olan bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi. Bu yıl proje ihalesi yapılacak. 2020 yılında hızlı tren tamamlanacak. Tabii ki Samsun’un milletvekili olarak bu projenin yakın takipçisi olacağız. Çünkü, Samsunumuz için hayati bir önem taşıyor. Sadece ben değil tüm vatandaşlarımız bu projenin hayata geçmesini bekliyor” dedi.

MESAFELER KISALACAK

Hızlı tren projenin Ankara- Samsun arasını 600 kilometre kısaltacağını belirten Karaarslan şöyle konuştu: “Delice-Havza arası yaklaşık 150-200 kilometre arasında. Eğer proje Delice’den başlar ise bu demek oluyor ki, Ankara-Samsun arası yaklaşık 2 saate inecek. Burada en önemli olan şey Karadeniz ile Akdeniz’in birbirine bağlanacak olmasıdır. Müthiş bir demiryolu ağı kurulacak. Tabii ki, bu projeyi çok yakından takip edeceğiz. Çünkü, bizim için hayati bir önem taşımaktadır. Samsun bu proje sayesinde çok önemli atılımlar yapacaktır. Özellikle Samsun ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak. Sadece Samsun değil, Türkiyemiz için de önemli projedir.” Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu ve Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ise yaptıkları ortak açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 62. hükümet programında Samsun-Amasya-Çorum- Kırıkkale-Ankara hızlı demiryolu hattının yapımına başlayacaklarını açıklamasından heyecan duyduklarını söyledi.

MÜJDEYİ BAŞBAKAN DAVUTOĞLU VERMİŞTİ

TBMM’de 62. Hükümet programını okuyan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Samsun- Amasya-Çorum- Kırıkkale- Ankara hızlı demiryolu hattının yapımına başlayacaklarını açıkladı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu ve Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Çetin Başaranhıncal, yaptıkları açıklamada, bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine önemli katkılar sağlayacak yatırımın programa alınması nedeniyle Başbakan Davutoğlu’na teşekkür etti. Murzioğlu, “İlimizin demiryolu talebi Odamızın önemli gündem maddelerinden biridir. Demiryolu talebimiz bugün hükümet programına alınmışsa, bunun arkasında gerek Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, gerek iktidar partisi milletvekillerimiz, gerekse muhalefet partisinin milletvekilleri ve parti mensuplarının konuya vermiş oldukları destek bulunmaktadır. Samsun iş dünyası adına başta Sayın Başbakanımız olmak üzere demiryolu talebimizin hükümet programına girmesine vesile olan bütün siyasi partilerimizin temsilcilerine, bürokratlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz