Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Samsun-Kalın Demiryolu Çalışmaları Köylüyü Vurdu

Samsun-Kalın hattı demiryolunun modernizasyona girmesi Havza, Asarcık ve Kavak ilçelerinden Samsun’a trenle ulaşım sağlayan vatandaşları da endişelendirdi.

08 Ekim 2014 Çarşamba, 22:55

Demiryolu Genel Müdürlüğü Yük Taşımacılığı Daire Başkanlığının yayınladığı yazı Samsun ve bölgedeki lojistik firmalarını endişelendirdi, civarda yaşayan köylüleri de kara kara düşündürmeye başladı. Lojistik firmaları, ticari anlamda büyük sekteye uğrayacaklarını ve Samsun içinde büyük kayıp yaşanacağı kaygısını taşırken, Havza, Asarcık ve Kavak ilçelerinden Samsun’a trenle gelen vatandaşlar ise ulaşımın minibüse dönmesi ile birlikte maliyetin artacağından dertli.

GİDİŞ GELİŞ 26 TL OLACAK
Asarcık ilçesinden Samsun’a araçla ulaşımın gidiş-geliş 26 TL’yi bulduğu ifade edilirken, trenle ise günü birlik Samsun’a gelen vatandaşlar maliyetin gidiş-gelişte 5 TL’yi bulduğu öğrenildi. Konuyu değerlendiren ilçe sakinleri, “İlçelerden Samsun’a her gün gelmek zorunda olan öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız var. Bu insanların günlük maliyetleri 5 TL’den 26 TL’ye çıkması büyük bir darbe olur. Bu hesabı günlük değil de aylığa vurduğumuzda miktar daha çok artıyor” dediler.

MODERNİZASYON HAFTASONU YAPILSIN
Modernizasyonun özellikle hafta sonlarında yapılmasını isteyen ilçe halkı, “Hafta içi Samsun’a gelmek zorunda olan insanlar bu modernizasyonun uzaması ile birlikte mağdur olacaklardır. Ailelerin çoğunluğunun ekonomik durumları iyi olmadığı için ulaşım masrafının aylık olarak 100 TL’den 500 TL’ye çıkması aileleri ekonomik anlamda çöküntüye uğratacaktır. Bunun için Belediyelerinde öncülük ederek Demiryolu Genel Müdürlüğü’nün modernizasyonda yolcu trenlerini de göz önüne alınarak çalışmaları öyle yapmaları gerekmektedir” diye konuştular.

LOJİSTİK FİRMALARI GÖRÜŞÜYOR
Konu ile ilgili bölgedeki lojistik firmaları ve Sanayi Ticaret Odaları Demiryolu Genel Müdürlüğü Yük Taşımacılığı Daire Başkanlığı ile görüşürken Demiryolu Taşıyıcılar Derneği’nin de çalışmalar yaptığı öğrenildi. Demiryolu Taşımacılar Derneği Başkanı Özcan Salkaya ve Samsunport Liman Müdürü Bedir Yıldırım konunun hassasiyetine değinerek Samsun’un ticari anlamda büyük kayba uğrayacağını ifade etmişlerdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz