Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Samsun-Kalın Demiyolu Modernizasyonu Projesi İmzalandı

Avrupa Birliği (AB) hibesiyle gerçekleştirilen en yüksek meblağlı proje sözleşmesi olan Samsun-Kalın demiryolu hattı modernizasyonu projesi yapım sözleşmesi imzalandı.

05 Temmuz 2015 Pazar, 22:03

Avrupa Birliği (AB) hibesiyle gerçekleştirilen en yüksek meblağlı proje sözleşmesi olan Samsun-Kalın demiryolu hattı modernizasyonu projesi yapım sözleşmesi imzalandı.

Ankara Rixos Grand Otel’de düzenlenen imza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, AB delegasyonu Maslahatgüzarı Bela Szombati, Projenin yüklenici firması Çelikler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik ve Devlet Demiryolları (DDY) Genel Müdürü Ömer Yıldız katıldı.

21 Eylül 1924 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımıyla gerçekleştirilen temel atma töreni sonrasında yapımına başlanan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk demiryolu hattı olan Samsun-Kalın (Sivas) demiryolunun inşaat çalışmaları 1932 yılında sona erdi. “Kuzeyi güneye Türkiye’yi geleceğe taşıyoruz” sloganıyla yürütülecek olan projede, 378 kilometrelik hattın altyapı ve üst yapı standartları yükseltilmesi ve sinyalizasyon sistemi kurulması neticesinde 2017 sonunda hat işletmeye hazır hale getirilecektir. Projede AB Katılım Öncesi Mali Aracı (IPA) fonları kullanılarak, hattın hizmet süresinin uzatılması ve kapasitesinin artan ihtiyaçlara cevap verecek şekilde iyileştirilmesi sağlanacak.

Projenin kapsamında tüm hattın yenilenmesi, istasyon yolu uzunluklarının 750 metreye çıkartılması, 48 tarihi köprünün restorasyonu, 30 köprünün yıkılıp yeniden inşası, 1054 menfezin yıkılıp yeniden inşası gibi çalışmalar yer alıyor.

AB HİBESİYLE AVRUPA BİRLİĞİ SINIRLARI DIŞINDA EN YÜKSEK MEBLAĞLI PROJE

Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, “Samsun-Kalın demiryolu hattı Türkiye-AB işbirliği kapsamında 220 milyon Euro AB hibesiyle Avrupa Birliği sınırları dışında imzaladığı en yüksek meblağlı proje olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca projeye 39 milyon avro kendi milli bütçemizden kaynak aktaracağız. Projenin ihale süreci geçtiğimiz haftalarda sonuçlandı. İhaleyi kazanan yüklenicimiz Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. liderliğindeki Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. ve Çek Cumhuriyeti’nden AZD Praha Ortak Girişimidir. Projeyi 2017 sonu itibariyle tamamlayacağız. Projenin bu aşamaya getirilmesinde emeği geçen tüm personele teşekkür ediyorum” dedi.

AB Delegasyonu Maslahatgüzarı Szombati, proje sayesinde ekonomik bir kalkınmanın sağlanacağını belirterek, AB’nin projeye 220 milyon hibede bulunduğunu ifade etti. En büyük rehabilitasyon olduğunu kaydeden Szombati, proje sayesinde daha temiz ulaşımın mümkün olacağını vurguladı.

DDY Genel Müdürü Yıldız, proje ile işletme hızı yolcu trenleri için saatte 40 kilometre hızdan 80 kilometre hıza çıkacağını ve Samsun-Sivas arasındaki seyahat süresi 9,5 saatten 5 saate düşeceğini müjdeledi. Yıldız ayrıca, hat kapasitesinin günlük 21 trenden 54 trene çıkacağını açıkladı.

Konuşmalar sonrasında AB hibesiyle gerçekleştirilen en yüksek meblağlı proje sözleşmesinin imzaları atıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz