Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Şanlıurfa’da Raylı Sistem Toplantısı Yapıldı

Şanlıurfa’da yapılacak Hafif Raylı Sistem Projesi için kurum ve kuruluşlar bir araya gelerek istişare toplantısı gerçekleştirdi.

14 Eylül 2016 Çarşamba, 21:34

Şanlıurfa’da Hafif Raylı Sistem Projesinin 1. Etabı olan Abide-Haleplibahçe arasındaki 7 kilometrelik güzergâhın projelendirilmesi için kuruluşlar bir araya gelerek istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda DEDAŞ, Aksa Doğalgaz, Türk Telekom, Mobese ve diğer kamu kurum ve kuruluş temsilcileri bir araya gelerek Raylı Sistem Projesinde altyapının nasıl ele alınacağı konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.

Fen İşleri Daire Başkanlığı AYKOME Şubesi ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, AYKOME, DEDAŞ, Doğalgaz Aksa, Türk Telekom, Mobese ve diğer kamu kurum ve kuruluş yetkilileri katıldı.

Raylı Sistem için belirlenen güzergâhların altyapı durumunun incelendiği toplantıda, mevcut altyapı sisteminin raylı sistemle etkileşimi tartışıldı. Bu projenin pahalı ve hassas bir çalışma gerektirdiği üzerinde duruldu.

Hafif Raylı Sistem Projesinin tüm şehir genelinde hizmet verebilmesi için 4 etap şeklinde çalışma başlatılacak. İlk etap ise yoğunluğun en çok yaşandığı Abide ile Haleplibahçe arasında olacak. 7 kilometreyi kapsayan güzergâh üzerinde toplamda 11 durak yer alacak ve bu sayede günlük ortalama 86 bin kişinin ulaşımı sağlanacak. 100 milyon liraya mal olacak ilk etap, 2,5 yıl içerisinde tamamlanarak 2019 yılı itibariyle hizmete sunulacak.

İlk etap projenin ayrıntılı gidiş-geliş güzergâhları ise şu şekilde sıralandı. Abide (Emirgan), Halk Eğitim Merkezi, Büyükşehir Belediyesi önü, Kapaklı Pasajı, Yıldız Meydanı, Haşimiye, Hanlar Bölgesi, Balıklıgöl, Sakıp’ın Köşkü (Beyaz Saray), Şanlıurfa Müzesi ve Kızılkoyun şeklinde olacak.

Hafif Raylı Sistem Projesinin ikinci etabı ise Karaköprü Yeni Fuar Alanı ile Eyyübiye Kuyubaşı arasında yapılacak. Aynı hat içerisindeki üçüncü etapta da güzergah eski havaalanına kadar uzatılıp yaklaşık 15 kilometre uzunluğunda 14 istasyonu kapsayacak şekilde vatandaşların ulaşımı sağlanacak. Dördüncü etapta da Abide Park ile Harran Üniversitesi Osmanbey Kampusu arasında olacak şekilde çalışmaların başlatılacağı öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz