Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

TCDD Cibuti’de Demiryolu Sınır Geçiş İşlemleri Eğitimi Verdi

TCDD, Cibuti ve Etiyopya Demiryolu Personeline Cibuti’de ”Demiryolu Sınır Geçiş İşlemleri” konulu eğitim düzenledi.

06 Ekim 2015 Salı, 18:58

İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) aracılığıyla TCDD uzmanları tarafından demiryolu sınır geçiş işlemleri eğitimi 28-30 Eylül 2015 tarihleri arasında Cibuti Cumhuriyetinin başkenti Cibuti City’de düzenlendi.

Yapımı devam eden Cibuti- Addis-ebaba demiryolu hattının işletmeye açılmasından sonra yapılacak olan demiryolu işletmeciliğinde, Cibuti ve Etiyopya ülkeleri arasında sınır geçiş işlemlerinde, uygulamaya yardımcı olmak amacıyla, Türkiye ve komşu ülkeler arasında yapılan sınır geçiş işlemlerinin, ulusal ve uluslararası mevzuatın, sınır geçiş işlemlerini düzenleyen uluslararası örgütlerin ve standartların, sınır geçiş işlemlerinde demiryolu faaliyetlerine entegre olan gümrük ve güvenlik işlemlerinin, kullanılan yazılımların ve demiryolu kültürüne ilişkin faaliyetlerin temel alındığı 3 günlük eğitim; uzmanlarımız Kadir ERYİĞİT ve Çağdaş GÖRGÜLÜ tarafından verildi.

Eğitim açılışına katılan Cibuti Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı ve Etiyopya Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri bu çalıştayın,  iki ülke arasında eğitim işbirliğinin başlangıcı kabul edilmesi gerektiğini,  Türkiyenin başka bir çok alanda olduğu gibi demiryolu alanında da tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirttiler.

Cibuti Demiryolu Şirketi Genel Müdürü Sayın Mohamoud Robleh Dabar “İslam ülkelerinin en büyük kurumsal yapısı olan OIC’nin  alt organizasyonu olan SESRIC tarafından organize edilen bu eğitim için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryoıllarından gelen uzmanlara teşekkür etti. Bu eğitimin Cibuit ve Etiyopya için, karşılıklı demiryolu işletmeciliğine başlanmasında çok faydalı olacağını bildirdi.”

Eğitim sonunda kapanış konuşmalarında;  bu eğitimlerin çeşitlenerek TCDD tarafından desteklenmesi arzuları iletildi. Katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile eğitim son buldu.

Foto Galeri için tıklayınız.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz