Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

TCDD ile Türk-İş Arasında Toplu İş Görüşmeleri Başladı

TCDD Genel Müdürlüğü ve bağlı ortaklıkları; TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TCDD Taşımacılık AŞ ve üyesi olunan TÜHİS Sendikası ile Taşımacılık iş kolunda faaliyet gösteren Demiryol- İş Sendikası arasında, 27. Dönem Toplu İş Görüşmeleri, 27 Nisan 2017 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü’nde yapılan törenle başladı.

28 Nisan 2017 Cuma, 09:25
TCDD ile Türk-İş Arasında Toplu İş Görüşmeleri Başladı

Törene; TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Türk-İş Konfederasyonu ve Demiryol-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, TÜHİS (Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası) temsilcileri, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras, TCDD Genel Müdürlüğü’nün bağlı ortaklıkları; TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ’ın temsilcileri, üst düzey yöneticiler ve demiryolcular katıldı.

Yeni Bağlı Ortaklığımız TCDD Taşımacılık AŞ
Görüşmelerin başlaması nedeniyle bir konuşma yapan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 26. Dönem Toplu- İş Sözleşmesi’nin sona erdiğini, işçi ve işveren ilişkileri açısından büyük önem arz eden yeni bir toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başladığını belirterek şunları söyledi:” Bugüne kadar olduğu gibi 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin de karşılıklı menfaatler gözetilerek, iyi niyet çerçevesinde sonuçlandırılacağına olan inancım tamdır, Önceki dönem toplu iş sözleşmeleri, ana kuruluş TCDD ve bağlı ortaklıklarımız TÜLOMSAŞ TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ’ı kapsıyordu. Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesiyle TCDD yeniden yapılandırıldı. Yeni bir bağlı ortaklığımız olarak, tren işletmeciliği yapmak üzere TCDD Taşımacılık AŞ kuruldu. TCDD ise altyapı işletmecisi olarak yoluna devam edecektir. TCDD ve bağlı ortaklarımızda çalışan daimi ve geçici toplam 12.582 işçimizi kapsayan 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin hayırlı olmasını dilerim.”

Sorunları Ortak Akılla Çözeceğiz
TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek de, “Demiryolu refah ve umran tevlit eder” sözünü hayata geçiren demiryollarının, Avrupa’da bir zamanlar gıpta ile bakılan projeleri birer birer halkın hizmetine sunduğunu, gelinen bu noktada emeği olan çalışanlara teşekkür etti. Çiçek, “Bu sözleşme görüşmelerinde ortak aklı devreye sokarak, ortaya çıkabilecek sorunlara ortak akılla çözerek güzel bir sonuca ulaşılacaktır.”diye konuştu.

Bu haber için gelen aramalar:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz