Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Aydın’a Dev Demiryolu Yatırımı

Devlet Demiryolları 3. Bölge Müdürlüğü, Efeler Belediyesi’ne gönderdiği resmi yazıda, mevcut İzmir-Aydın-Denizli demiryolu hattına ikinci bir hattın ekleneceğini ifade ederek, bu çalışmalarda kullanılmak üzere 1/1000 ölçekli uygulama imar planları talep etti.

11 Ağustos 2014 Pazartesi, 17:03

Devlet Demiryolları 3. Bölge Müdürlüğü, Efeler Belediyesi’ne gönderdiği resmi yazıda, mevcut İzmir-Aydın-Denizli demiryolu hattına ikinci bir hattın ekleneceğini ifade ederek, bu çalışmalarda kullanılmak üzere 1/1000 ölçekli uygulama imar planları talep etti. Devlet Demiryolları 3. Bölge Müdürlüğü’nün mevcut İzmir-Aydın-Denizli demiryolu hattında, ikinci hat yapılması için Efeler Belediyesi’nden imar planları talep etmesi, şehir içindeki demiryolu hattını tartışmaya açtı. CHP, AK Parti ve MHP’li üyeler, Efeler Meclisi’nde, şehrin içinden geçen demiryolu hattının güneyden geçmesi için ortak görüş bildirdi. Şehir içinden geçen hattın kaldırılması sonucunda yeni oluşacak olan demiryolu hattının İncirliova’dan başlayıp şehrin güneyinden geçerek Serçeköy’de tekrar eski hatta bağlanacak. Şehir içinde kalan demir yolu hattı ise “Kentiçi hafif raylı sistem güzergahı” olarak kullanılması planlanıyor.

“DEVRİM NİTELİĞİNDE PROJE “

Özakcan, projenin devrim niteliğinde olduğunu ifade ederek, “TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü’nden gelen bu istek ve proje Aydın için bir devrim niteliği taşımakta. Aydın’ın içerisinde geçmekte olan demir yolunun gönderilen planda olduğu gibi şehir dışına çıkartılması inanıyorum ki hepimizin kabul edeceği ortak bir proje olacak. Bu konuda hiçbir siyasi parti ayrımı gözetmeden bu projeye başta meclis üyelerimiz olmak üzere tüm halkımızın bu projeye sahip çıkması gerektiği kanaatindeyim. Bu konudaki çalışmayı önümüzdeki dönemlerde hep birlikte gerçekleştirmek istiyorum” dedi.

İMAR MÜDÜRÜ YÜKSEL PROJEYİ AÇIKLADI

Proje ve projenin Aydın’a getirileri hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Efeler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ayla Yüksel, ” Plan Açıklama Raporunda, ülkemizde, demiryolu ve denizyolu fiziki altyapısının yeterince geliştitilmernesl, ulaşım ihtiyacının ağırlıklı olarak karayolu ağına yüklenmesine ve taşıma türleri arasında dengesiz ve verimsiz bir ulaşım sistemine yol açtığı nedeniyle, plan kapsamında bu eksikliğin mümkün olduğunca giderilmesinin hedeflendiği belirtilerek, bölge için geliştirilen DLH Genel Müdürlüğü tarafından güzergah çalışmaları yaptırılan Aydın-Çine-Güllük demiryolu projesi plana işlenmiş, ayrıca Aydın il merkezinde mevcut şehirlerarası demiryolu hattının Kardeşköy-Urnurlu mahalleleri arasındaki bölümü “Kentiçi Hafif Raylı Sistem Güzergahı” olarak belirlenmiştir. Bu bölümdeki, Serçeköy yerleşmeleri arasındaki şehirlerarası demiryolu hattı için ise Efeler kentinin yerleşme lekesinin paralelinde güney yönünde güzergah belirlenerek, şehirlerarası güzergah kentiçi yerleşme alanlarından kopartılmıştır.

Böylelikle şehirlerarası demiryolu hattının güney yönüne alınması ile kent içinde olumsuz fiziki eşiVengel oluşturan, ulaşım güvenliğinde sorunlara neden olan sistemdeki olumsuzlukların giderilmesi amaçlanmıştır. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Aydın -Denizli arasındaki mevcut demiryolu hattına ikinci hat yapılması projesi yürürlükte bulunan üst ölçek Çevre Düzeni Planı Kararlarına aykırı nitelikte olup, kentiçi hafif raylı sistemi dönüştürülmesi amaçlanan mevcut güzergahın güney yönüne taşınması işlemini zorlaştıracağı, bu işleme ayrılan kaynağın hattın güneye kaydırılması yönünde sarf edilmesinde üstün kamu yararı bulunduğu açıklıkla ifade edilebilir. 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında öngörüldüğü -üzere mevcut demiryolu hattının geliştirilmesi yerine bu hattın güneye kaydırılması için Yerel Yönetimler, ilgili Kurumlar ve Sivil Toplum Örgütlerinin etkin bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğu değerlendirilmektedir” dedi.

“KAZANILAN ALANLAR PARK, YAYA VE BİSİKLER YOLU, SPOR ALANLARI OLARAK KULLANILABİLİR”

Proje ile birlikte hattın taşınmasının ve kentiçi raylı sistemin yeraltına alınması ile kentin doğu batı yönünde ihtiyaç olan park, spor alanları, yaya ve bisiklet yolları gibi bir çok projenin de hayata geçirilebileceğini ifade eden Yüksel, “Bu hattın kent içindeki güzergahı yaklaşık 10. km. uzunluğunda ve ortalama 20.00 m. derinliğindedir. Kazanılacak alan yaklaşık 20 ha. yani 200.000 m2’dir. Kazanılacak bu alanın; örneğin, kentiçi raylı sistemin yeraltına alınması ile kentin doğu batı yönünde ihtiyaç olan açık alan, park, yaya ve bisiklet ulaşımı, spor vb. birçok amaçla kullanılabilme seçenekleri oluşmakta, proje içeriği kentsel yaşam kalitesinin artırılmasında çok önemli fırsatlar ve potansiyel içermektedir” şeklinde konuştu.

Bu haber için gelen aramalar:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz