Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Haydarpaşa Hızlı Tren Garı Olacak

Haydarpaşa Tren Garı’nın restorasyon projesi kabul edildi . Anıtlar Kurulu’ndan önceki projeye göre Haydarpaşa Hızlı Tren garı olarak kullanılmasının yanında kültürel faaliyetlere de ev sahipliği yapacak.

19 Ağustos 2014 Salı, 21:21

Haydarpaşa Tren Garı’nın restorasyon projesi kabul edildi . Anıtlar Kurulu’ndan önceki projeye göre Haydarpaşa Hızlı Tren garı olarak kullanılmasının yanında kültürel faaliyetlere de ev sahipliği yapacak.

Ayrılıkların ve kavuşmaların mekânı oldu hep Haydarpaşa, sevinç ve hüznü taşıdı trenleriyle. Eşyalarını sırtına yüklenip Anadolu’dan İstanbul’a göçenlerin, merdivenlerinde durup İstanbul’a meydan okuduğu, gelin damatların poz verdikleri, dizilerin, filmlerin çekildiği, işine yetişmeye personelin banliyö trenlerinden telaş içinde vapurlara koşuşturduğu mekan oldu Haydarpaşa. Tarihi yapısı, 2. Abdülhamid ve Osmanlı dönemine ilişkin kitaplık, dolap, masa, sandalye, koltuklarıyla yaşamını sürdüren tarih oldu. Velhasıl her vakit bizim için mühim ve kıymetli oldu Haydarpaşa. 2010 yılının Kasım ayında çatısı yanmaya başladığında yüreğimiz ağzımıza geldi. 2013 yılının Haziran ayında rayların bakım ve onarımı için Haydarpaşa-Pendik banliyö treni seferlerine 24 ay ara verildiğinde sessizliğe gömüldü, bir hasret gelip oturdu yüreğimize. Ardından Haydarpaşa Tren Garı’nın otel olacağı, AVM yapılacağı haberleri dolaşmaya start verdi .

HALKLA BULUŞACAK

Haydarpaşa Gar Binası’nın restorasyon projesi Anıtlar Kurulu tarafından kabul edildi . İhalesi yapıldı. Sözleşme icabı yer teslimi yapıldı. Kadıköy Belediyesi tarafından verilecek ruhsatın peşinden çalışmalar başlayacak. Restorasyon projesine göre Haydarpaşa Garı ne otel ne de AVM oluyor. Tarihi yapısının korunması kaydıyla Yüksek Hızlı Tren Garı olarak hizmete devam edecek. Bunun dışında atıl durumda mevcut bulunan çatı katı restore edilerek müze, sergi alanı, kütüphane, toplantı ve konferans salonu gibi kültürel işlevlere ayrılıyor. Yani Haydarpaşa tam anlamıyla şimdi halkla buluşacak. Yalnızca ulaşım için değil kültürel işlevler için de bir merkez haline gelecek. 12 milyon 473 bin liraya ihale edilen projenin öngörülen bitirme zamanı 500 gün. Proje ile gar binasının atıl durumda mevcut bulunan kısımları işlevlendirilmiş olacak. Konumu itibariyle Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Kadıköy’e kadar uzanan müthiş bir görselliğe sahip, bir hayli çok büyük bir mekan kullanıma açılacak.

ASLINA UYGUN YAPILACAK

Projede yangından hasar gören çatının restorasyonunda çatı katına sergi alanı, konferans salonu, kafeteryanın yanında danışma, ofisler, arşiv, ve tuvalet yapılması öngörülüyor. Bina içindeki olağan asansör yenilenecek, uzun kolda yeni bir asansör yapılacak olan . Mevcut ısıtma sistemi yerine fan-coil sistemi kurulacak. Eksik ya da hasarlı bezemeler tamamlanacak, temizlenecek. Tavan ve duvar sıva ve boyaları yenilenecek. Ahşap elemanların bakım onarımları yapılacak olan . Dış cephelerde kirlenmiş, yosunlanmış bölümlerin makul yöntemlerle temizliği yapılacak olan . Eksilen, yok olan, kırılan taşlar tedarik edilecek ve onarılacak.

1908 yılından bu yana ayakta

Haydarpaşa Gar Binası 2. Abdülhamid zamanında yapıldı. İhtişamlı, dünyada ses getirecek bir yapı olmasına niyet edilerek Haydarpaşa Garı’nın yapımı için dünyanın dört bir yanından en başarılı mimarların katıldığı bir yarışmayla gerçekleşti. Titizlikle incelenen projeler arasında iki Alman mimarın sunumu üzerinde karar kılındı: Otto Ritter ve Helmuth Conu. Projeyi Anadolu Bağdat isimli bir Alman kuruluşu üstlendi. Almanya ve İtalya’dan yüzün üzerinde usta İstanbul’a getirildi. 30 Mayıs 1906′da başlayan çalışmalar 19 Ağustos 1908′de tamamlandı ve görkemli bir törenle Haydarpaşa garı hizmete açıldı.

Bu haber için gelen aramalar:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz