Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

26 Temmuz 2015 Pazar, 15:46
Dr. İlhami Pektaş
Dr. İlhami Pektaş ilhamipektas@gmail.com Tüm Yazılar

Eğitim Sistemi

Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır. Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Özal’ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi:
“Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!” Turgut Özal’ın “Nasıl?” sorusu üzerine şunu anlatmışlardı. Biz Japonya’da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi’ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki :
Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.
Bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim sizin gibi bir Hiroşima’ olayımız yok ki!”
Japon uzman herkesin kanını donduran cevabı tokat gibi yapıştırır:
“Sizin Çanakkale’niz bizim on Hiroşima’ya değer!”

Bu insanlar İkinci dünya savaşında yerle bir oldu ama bugün dünyanın en ileri teknolojiye sahip 3.cü ülkesi konumunda.
Almanya İkinci dünya savaşında yerle bir oldu ama bugün dünyanın en ileri teknolojiye sahip 2.inci ülkesi,
1960’larda G.Koreden çok iyi durumda olan Türkiye bugün G.Koreden çok aşağı seviyelere düşmüş durumdadır. G.Kore bugün dünyanın en büyük 6.cı ihracatçısı konumunda.Kişi başına milli geliri 30.000 USD civarında.
Almanya, Japonya ve G.Korenin ileri gitmesinin en büyük nedeni eğitim sistemidir.
Gelişmenin temelinde eğitim vardır. Nitelikli eleman yetiştirme konusuna büyük önem veren Güney Kore’de toplam 420’ye yakın üniversite ve yüksekokul bulunmaktadır. Türkiye’de ise bu sayısı 196. Orta-öğretimde okullaşma oranı Güney Kore’de %68 iken, Türkiye’de bu oran sadece %34. %95’i yani neredeyse tamamı okur-yazar olan ülkede, lise mezunlarının %84 üniversiteye giderken, üniversite öğrencilerinin %40’ı bilim alanında çalışması gelişimin nedenini açıklıyor diyebiliriz. Yüksek öğrenime kayıtlarda ise pek şaşılmayacak şekilde ilk sırada bulunuyorlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz