Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

26 Ekim 2014 Pazar, 18:26
Dr. İlhami Pektaş
Dr. İlhami Pektaş ilhamipektas@gmail.com Tüm Yazılar

ARUS – Federal Almanya Demiryolları Birliği (VDB) ile İşbirliği Protokolüne İmza Attı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Genel Md.Yrd. İsa Apaydın, Sanayi ve Ticaret Odaları temsilcilerininde katılarak ilgi gösterdiği InnoTrans 2014 Berlin Fuarı’nda Demiryolu taşımacılığındaki yenilikler, Raylı ulaşım sistemleri araçlarını, parçaları, raylı araç trafik sistemleri, yolcu hizmetleri teknolojileri, raylı sistem planlama teknolojileri, ulaşım iletişim ve haberleşme sistemleri, haberleşme teknolojileri, veri işleme teknolojileri ve sistemleri, tünel inşaat teknolojileri, raylı araç ekipmanları, lojistik sistemler ve teknolojileri, donanım ve sistemleri ve AR-GE çalışmaları sergilendi.

Türkiye’den 37 firmanın stant açtığı fuarda Milli markalarımız ve firmalarımız göz doldurdu.

INNOTRANS FUARI AÇILIŞ TOPLANTISI

Fuardan bir gün önce Alman Demiryolları Birliği (VDB) başkanı Dr.Martin Lange ve ardından Federal Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrındt tarafından açılış konuşmaları yapılan ve farklı ülkelerden gelen yaklaşık 1000 demiryolları katılımcısına resepsiyon verildi.

Resepsiyona ARUS kümelenmesinden Prof.Dr.Ziya Burhanettin Güvenç ( ARUS Başkanı), Prof.Dr. Sedat Çelikdoğan ( ARUS Başkan Yrd.), Orhan Aydın ( Ostim OSB Başkanı), Halis Turgut ( RailTur ) , Dr. İlhami Pektaş ( ARUS Koor.),Ömer Yıldız ( İstanbul Ulaşım Gn.Md.), Yıldıray Koçarslan( Tüdemsaş Gn.Md.), Murat Bozankaya ( Bozankaya Yön.Kur.Bşk.), Niyazi Sarımaden ( Medel Yön.Kur.Bşk.), Dr.Tarık Öğüt ( Figes Yön.Kur.Bşk.) katıldı.

Berlinde Demiryolları araçlarının sergilendiği Technikmuseum’ da yapılan toplantıda Almanya’da Demiryollarının ilk kuruluşunda üretilen 1800-1900 yıllarına ait tarihi buharlı trenler ilgi çekti.

MİLLİ MARKALARIMIZ INNOTRANS 2014 BERLİN FUARINDA GÖZ DOLDURDU

İstanbul Ulaşım : İstanbul tramvay markası
Durmazlar
: İpekböceği ve LRT Hafif Raylı Araç Green City markası

TCDD ve Bağlı Kuruluşlar ( Tülomsaş, Tüvasaş, Tüdemsaş) :  Milli Yolcu Treni EMU/DMU  hızlı trenleri ve Milli Hızlı Tren Tanıtımı

Bozankaya : TCV Trambüs ve Sileo markası.

Medel : Raylı Ulaşım Inverter ve kabinleri
Tübitak MAM : Raylı Sistem Kontrol Ünitesi ve sinyalizasyon

Sazcılar : Kabin ve iç tasarım sistemleri, Kompozit parçalar

Elektra Elektronik : Konvertör trafoları, konvertör şokları, sinyalizasyon trafoları ve empedans bondlarının yanı sıra, Scott-t trafolar ve makas motorları

Hüroğlu : Koltuk sistemleri
Safkar : Klima
ASAŞ Aluminyum, Hisarlar Makine, Sarkuysan Bakır, Savronik, ERA lighting, Burulaş, Alnal, Akın Kauçuk, Asis Elektronik, Cel-Mer Steel, Emas Demir-Çelik, Europower Enerji ve Otomasyon, GAGE Otomotiv, GL Crankshafts Glokal Ltd, Gürmak Çelik Ray Bağlantı, Laspar, Nane İletişim, Olimpia Auto Glass, Ortana A.Ş, Özkan Demir-Çelik, Panel Poliüretan, Proyapı Mühendislik ve Danışmanlık, Railcen Demiryolu Sistemleri, Vaest Silikon ve Kompozit Uygulamaları, VIG Makine San, Yapıray firmalarımızın yer aldığı fuarda ürünlerimiz uluslar arası arenada göz doldurmuştur.

 

arus-vdb

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri (ARUS) ve Federal Almanya Demiryolları Birliği ( VDB) ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Innotrans 2014 Berlin fuarına damgasını vuran en büyük olay ; Alman Demiryolları Birliği (VDB) ve  Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) arasında yapılan işbirliği protokolü oldu.

Alman Demiryolları Birliği (VDB) ve  Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) arasında yapılan protokolde Türkiye’de yapılan tüm yabancı ihalelerde ve yatırımlarda finansal olarak en az % 51 ve üzerinde yerli katkı sağlanacak. Daha önce ARUS’un büyük çabaları ile Ankara Belediyesinin 324 adet Metro aracı ihalesinde CSR ile yapılan anlaşmada en az % 51 yerli katkı şartı sağlanmış ve bu anlaşma Türkiye’de yerli üretimde bir çağ açmıştı. Benzer şekilde Federal Almanya Demiryolları Birliği ile yapılan protokolde de bundan sonra Türkiye’de yapılacak tüm yabancı ihalelerde ve Alman firmalarının Türkiye’de yaptığı demiryolları yatırımlarda en az % 51 yerli katkı payı olacak.

Her iki taraf Türkiye’de Demiryolu Teknolojileri üzerine finansal olarak en az % 51 yerli katkıyı sağlayacak şekilde ortak yatırım ve  işbirliği yapacak.

Bu kapsamda ARUS ;

Hızlı Tren, Metro, Hafif Raylı Ulaşım Araçları (LRT), Monoray ve Tramvay gibi raylı ulaşım araçlarını Türkiye’de üretmek üzere Federal Almanya Demiryolları Birliği ( VDB ) sanayicilerinin Türkiye’de yerli sanayicilerimizle birlikte uluslararası kalite sistemlerine uygun olarak ortak yatırım ve üretim yapmasını, yan sanayinin geliştirilmesini, yerli üretimin artırılmasını ve üyeler arası işbirliklerinin geliştirilmesini sağlayacak.

Böylece Alman sermayesi ve teknolojisi Türkiye’ye transfer edilerek yerli firmalarımızla en az % 51 yerli katkılı ortak işbirlikleri gerçekleştirilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz