Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

26 Ekim 2014 Pazar, 18:20
Dr. İlhami Pektaş
Dr. İlhami Pektaş ilhamipektas@gmail.com Tüm Yazılar

Arus-Havelsan “İş Ekosistemi Güçlü İşbirliği ve Artan Yerli Katkı” Buluştayı

Bütün dünyanın gözünün Türkiye’de olduğunu ve en önemli gündemin Güvenlik olduğu belirten Bakanımız, Türkiye 30 yıl terörle mücadele verdi. Çok şükür terör dönemi artık kapandı. Türkiye yeni bir döneme başlıyor. Türkiye ne G. Afrika nede G. Kore gibi dünyanın öbür ucunda bir ülke değildir. Türkiye dünyanın merkezinde bir ülke ve bütün dünyanın gözü üzerindedir. Bu nedenle Türkiye güçlü bir güvenlik sistemine ve güçlü bir orduya sahip olmalıdır. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ün dediği gibi “ Yurtta Sulh, Dünyada Sulh için” güçlü olmamız gerekiyor. Hepimizin bildiği gibi yabancı ülkeler bizim gerek Kıbrıs Barış Harekatında ve gerekse terörle mücadele sırasında dışarıdan aldığımız silahların kullanılmasına engel oldular. Bu engelleme bizim milli savunma sanayimizi kurmamıza neden oldu. Rahmetli Özal’ın destekleriyle o dönemde kurulan Aselsan, TAI, Roketsan, Havelsan, Mikes, FNSS gibi savunma sanayine yönelik kurumlarımız şimdi çok gelişti.

2002 yılında Savunma Sanayindeki yerli katkı % 24 idi. Biz bunun çok düşük olduğu ve artması gerektiğini vurguladık. Kendi piyade tüfeğimizi, topumuzu, gemimizi, trenimizi, uçağımızı kendimiz yapacağız dedik. Milli uydumuzu, milli uçağımızı, milli trenimizi, milli otomobilimizi 2023 yılına kadar yapacağız. Bugünkü geldiğimiz nokta da yerlilikte % 55 oranındayız ama bu yeterli değil. Biz Savunma sanayimizi geliştirirken biryandan sanayimizi de geliştiriyoruz. Bildiğiniz gibi bir çok buluşlar ve yenilikler önce askeri amaçlı yapıldı ve sivil sanayide kullanılmaya başladı.

Almanya, G.Kore ve Çin dışındaki tüm ülkelerde imalat sanayi azalmıştır. Biz onlardan daha çok yerli ve yeşil üretim yapacağız. Ekonominin ve Sanayinin lokomotifi yerli üretim yapan KOBİ’lerdir. KOBİ’lerimizin mutlaka tasarım, ileri teknoloji ve ihracatta gelişmesi gerekiyor.

Bu nedenle KAMU ALIMLARINI biz bir kaldıraç olarak görüyoruz. Bu konuda yılbaşından buyana 5 ana düzenleme yaptık.
1. Kamu alımlarında yerli üretimi teşvik etmek için yerlide % 15 fiyat avantajı sağladık. Herhangi bir inisiyatif olmadan yerli ürün % 15 pahalıda olsa öncelik verilecek.
2. İş Bitirme Belgesi. Eğer ürün teknolojik bir ürünse Bakanlığımız bu ürünü teknolojik ürün olarak görüyorsa iş bitirme belgesi aranmaksızın yerli ürün tercih edilecek.
3. Yabancı alım ihalelerinde Offset ( Sanayi İşbirliği Programı ) anlaşması ile % 51 yerli katkı şartı sağlanacak.
4. Fikri mülkiyet değere dönüşürken vergi alınmayacak.
5. ARGE Merkezlerinde işveren katkı payı 2023 yılına kadar desteklenecek.

Bu büyük değişimle Türkiye’de hem yerli ve teknolojik üretimi, hem de yeşil üretimi destekliyoruz. Üretim yaparken insan sağlığına, güvenliğine ve çevreye de önem vereceğiz.
Ayrıca Üniversite ile Sanayinin iç içe olmasını istiyoruz. Üniversite bir sanayi problemini çözdüğünde bunun % 85’ini karşılıyoruz.
İhracatımızın % 95’i sanayi ürünüdür ve biz uluslar arası pazarda sanayi ürünlerimizle yarışıyoruz. İhracatımızın % 55 ini KOBİ’ler sağlıyor. Bu nedenle KOBİ’lerimizi ; Kurumsallaştırmalıyız, Birlikte çalışmaya, birlikte kazanmaya yönlendirmeliyiz.

Şunu da burada sizlerle paylaşmak istiyorum;

1. HAVELSAN- KOSGEB işbirliği yapıyoruz.
2. Ankara’da Savunma Sanayi İhtisas Bölgesi kuruyoruz.
3. Kırıkkale’de Silah Sanayi İhtisas Bölgesi kuruyoruz.

YERLİ ÜRETİM ve MİLLİ MARKALARIMIZIN ARKASINDAYIZ. ONLARI DESTEKLİYORUZ. Bu nedenle tüm teşvik mekanizmalarımızı gözden geçiriyor ve iyileştiriyoruz diyerek
HÜKÜMETİMİZİN ; KOBİ’LERİMİZE , YERLİ ÜRETİME, MİLLİ MARKALARA NE KADAR ÖNEM VERDİĞİNİ DİLE GETİRDİ.

Kendisine aynı duygu ve düşüncelerle teşekkür ediyoruz.

HAVELSAN GENEL MÜDÜRÜ SADIK YAMAÇ konuşmalarında işbirliğini önemini vurgulayarak ;

3.5 Trilyon USD’lık uluslar arası pazarda iş birliği, güç birliği, yerli üretim ve milli markalarımızı geliştirmek üzere firmalarımızla buluşan ARUS üyemiz Havelsan 1124 personeli ve 2.9 milyar USD’lık iş hacmine sahip Havelsan çalıştayı 4 ana konu üzerinde yapıldı.

1. Komuta Kontrol Sistemleri
2. Bilişim ve Güvenlik Teknolojileri
3. Simülasyon, Eğitim ve Test Sistemleri
4. Yönetim Bilgi Sistemleri

Açılışta konuşan Havelsan Genel Müdürü Sadık Yamaç, Havelsan’ın Avrupa ve Bölgede en büyük Simülasyon ve Eğitim kurumu olduğunu ülkemizde Milli Gemi, Milli Helikopter, Milli Uçak, Milli Tren, E-Devlet projesi, Güvenlik Çözümleri, Siber Güvenlik Merkezleri, 3 Boyutlu modelleme vb. çok sayıda projede yer aldığını ve tüm projeleri çözüm ortakları ile birlikte yapmak istediklerini bildirdi. Hep birlikte küme ve ekip ruhu ile çalışıldığında 5.076 milyar USD olan satış ve 1.5 milyar USD olan ihracat hacmini daha ileri boyutlara taşınacağını anlatan Yamaç, Türkiye’de 50 milyar USD’lık Bilişim ve Telekomünikasyon pazarı var ve Türk firmaları maalesef bu pazarın % 20’sini bile karşılayamıyor, Türkiye’ye açık dünya pazarının 200 milyar USD olduğunu ve mutlaka dışa bağımlılığı bitirerek YERLİ ve MİLLİ MARKA ÜRÜNLERE sahip çıkılması ve destek olunmasının gerektiğini bildirdi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz