Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

26 Ekim 2014 Pazar, 17:59
Dr. İlhami Pektaş
Dr. İlhami Pektaş ilhamipektas@gmail.com Tüm Yazılar

Ülkemizin Yerli Üretim Kahramanları: Bozankaya ve Malatya BB. Sn. Ahmet ÇAKIR

Malatya’nın Yerli Üretim sevdalısı Belediye Başkanı Sn.Ahmet Çakır’ın desteğiyle Malatya’da hizmete girmek için gün sayan Milli Trambüs, daha rahat, konforlu ve ekonomik ulaşım imkanı sağlayan toplu taşıma aracı. Gidiş dönüş olarak toplam 37.5 km olan 1. Etapta, 24 metrelik 10 trambüs aracı Malatya halkına hizmet verecek.
Türkiye’nin raylı ulaşım sistemleri toplu taşıma araçlarına olan ihtiyacı ve bu araçların yurt dışında sürekli ithal edilmesi, Türkiye’nin en büyük Kümelenmesi olan Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi ( ARUS )’u harekete geçirmiş ve en az % 51 yerli katkı şartı ile üretim ve yatırım yapılması çalışmaları tüm Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Bilindiği gibi halen büyük şehirlerin binlerce kilometre raylı ulaşım ağına ve binlerce raylı sistem araçlarına ihtiyacı bulunuyor. ARUS üyesi Bozankaya Grup bu ihtiyacı görerek Türkiye’de yerli üretim sevdasıyla yola çıkmış ve % 100 alçak tabanlı tramvay tasarımını da tamamlamıştır. Ar-Ge çalışmaları ile, 33 metre uzunluğunda ve 5 modülden oluşan şehir içi alçak tabanlı tramvay aracı şu an üretime hazır duruma getirilmiştir. Uluslararası standartlara uygun bu tramvay, tüm şehirlerimizin ulaşım problemlerine çözüm olacak şekilde tasarlanmıştır.

Türkiyede İlk Yerli ve Milli Marka Trambüs

Herşey Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın’ın Ostim-İvedik-Şazmaz Sanayi arasında toplu yolcu taşıyacak bir ring projesi ile başladı. Metro, otobüs ve dolmuşlardan inen yolcuların raylı ulaşım aracı ile ring yapılarak taşınması fikri yapılan çalışmalar neticesinde Trambüs Toplu Taşıma aracı olarak sonuçlandı. Proje Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçeğe sunum yapılarak anlatıldı. Proje Melih Gökçek tarafından kabul edilmesine rağmen Ostimdeki mevcut otobüs ve dolmuş hatları değiştirilemediği için askıya alındı. Hazırlanan proje Malatya, K.Maraş, Urfa ve bir çok şehirde kabul gördü. Bu projeler çerçevesinde ;
Bozankaya Grup, yerli tramvay üretiminin yanı sıra toplu ulaşım sistemleri üzerine yaptığı yoğun çalışmalar sonucunda Türkiye’nin ilk Trambüs’ünü geliştirdi. İsviçre, Almanya, Avusturya gibi birçok Avrupa ülkesinde toplu taşıma sorunlarının çözümünde kullanılan bu modern araçlar, özellikle eğimli yollarda çevreci, hızlı ve güvenilir ulaşım sistemleri olarak ihtiyaçlara cevap verecek özellikte bir toplu taşım aracı. Yapılan yoğun çalışmalar sonunda Türkiye’nin ilk çift körüklü Trambüs’ü Türkiyede ilk defa Bozankaya tarafından üretildi. Yerli ve Milli Marka Trambüsler, Malatya Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Çakırın yerli ve milli marka Trambüs talebiyle Malatya da toplu ulaşım aracı olarak hizmet verecek. Modern Toplu ulaşım aracı, Trambüsler ; teknoloji olarak günümüz tramvay ve metro araç teknolojisine sahip, özellikle raylı sistemlerin çözüm olmadığı çok eğimli yollarda tercih ediliyor, lastik tekerlekli oluşundan dolayı altyapı maliyeti getirmeyen ve raylı sistemlere kıyasla daha az maliyetli ulaşım sistemleri. Ayrıca Trambüsler’in enerji tüketim değerleri km başına dizel yakıtlı otobüslere göre %65-70 oranında tasarruf sağlıyor. Dayanıklılık açısından ise dizel araçların iki katı ömre sahip. İlk olarak Malatya Belediyesi için 10 adet üretilen Trambüsler, raylı sistemler için hem iyi bir alternatif olacak, hem de raylı sistemlere entegre edilebilecek.
NEDEN TRAMBÜS
• Düşük tabanlı oluşu
• 3 ile 7 kapıya kadar seçenekli olması
• Standart otobüs genişliği olan 2.55 m genişliğe sahip olması
• Elektrik motoru olması
• Çok akstan tahrik sistemine sahip olması
• Frenlemede elektriği sisteme geri aktarması
• Elektrik kontrollü fren sisteminin olması
• Elektrik kesintilerinde hibrit motor (yedek dizel jeneratör veya akü) sisteminin devreye girmesi
• Fosil yakıtlara göre % 75 daha az yakıt maliyeti ve dışa bağımlılığın daha az olması
• Buzlu yollarda kalkış gücü sayesinde daha konforlu olması
• Toplu taşıma araçları içinde en fazla tırmanma gücüne sahip araçlar olması
• Yüksek yolcu kapasitesine (1 saatte tek yönde 6.000 – 10.000 kişi) sahip olması
•Ray imalatı olmadığından altyapı maliyeti raylı sistemden çok daha düşüktür.
•Elektrikli araç olduğundan dışa bağımlılığı yoktur Bu nedenle yakıt maliyetinde uzun vadede fiyat istikrarı var.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz