Dolar 28,8931
Euro 31,4185
Altın 1.918,01
BİST 7.987,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Sal 13°C
Çar 12°C
Per 9°C
Cum 10°C

İstanbul Ulaşımı Tek Elde Toplanıyor

İstanbul Ulaşımı Tek Elde Toplanıyor
6 Nisan 2006 22:39 | Son Güncellenme: 8 Mayıs 2014 22:40
743

İstanbul ulaşımının tek elden toplanması ve denetlenmesini içeren yasa teklifi, TBMM İçişleri Komisyonu’nda benimsendi.
TBMM İçişleri Komisyonu, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı’nın, ”İstanbul Ulaşım İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yasa Teklifi”ni, tali komisyon olarak görüştü. Alt Komisyon metni üzerinden yapılan görüşmeler sonucu, teklif kısa sürede benimsendi.

Teklifte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ulaşımın hizmetlerini planlamak, yürütmek, düzenlemek, denetlemek, gerekli tesisleri kurmak, kurdurmak, kurulu olanları devralarak işletmek, işlettirmek, yönetmek, stratejik plan ve ulaşım ana planını yapmak ve uygulamak, ulaşım ve toplu taşıma hizmetlerini planlamak, düzenlemek,
koordinasyonunu sağlamak ve denetlemek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ”İstanbul Ulaşım İdaresi Genel Müdürlüğü” kurulması öngörülüyor.

İller Bankası’nca, hizmet alanındaki belediyelere nüfus esasına göre dağıtılan paylardan yüzde 10, motorlu taşıtlar vergisinin yüzde 50’si, trafik harçlarının tamamı, genel bütçe vergi tahsilatı üzerinden Büyükşehir Belediyesi’nce yatırılacak payın yüzde 20’si, Büyükşehir Belediye sınırları içinde otoyollar ve boğaz köprülerinden geçiş ücretlerinin yüzde 25’i, taşınır ve taşınmaz malların kiraya verilmesi, satış ve başka surette değerlendirilmesinden elde edilecek
gelir, faiz ve ceza gelirleri, Ulaştırma İdaresi Genel Müdürlüğü gelirlerini oluşturacak.

İstanbul’da ulaşımla ilgili altyapı yatırımları, Büyükşehir Belediyesi’ne bırakılırken, gerekli olanlarını Ulaştırma İdaresi Genel Müdürlüğü yapabilecek. Teklifin yasalaşması halinde, İETT’nin görev ve yetkileri, bina, araç ve gereçleri ile her türlü taşınır ve taşınmazları, personeliyle birlikte genel müdürlüğe devredilecek. Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü, otoyollar ve yapılacak boğaz köprü geçişleri dışında Karayolları Genel Müdürlüğü’nün görev ve yetkileri, Ulaşım İdaresi Genel Müdürlüğü’ne devredilecek. Bu hizmete ilişkin her türlü bina, araç, gereç, taşınır ve taşınmaz mallar ve tesisler, bütçe ödenekleri, hak, muafiyet, her türlü taahhüt ve borçları, alacakları ve personelden devredilecek olanlarla ilgili işlemler, Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılacak protokolle 6 ay içinde tamamlanacak.

TCDD Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’daki banliyö tren işletmeciliğine ilişkin görev ve yetkileri de Genel Müdürlüğe
bırakılacak. Mevcut demiryolu hatları ve inşa edilecek yeni demiryolu hatlarının kullanımı, bu hizmete ilişkin bina, araç, gereç ve her türlü taşınır ve taşınmaz mal ile tesisleri, borçları, alacaklarından devredilecek olanları için TCDD ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalanacak.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait olup, doğrudan işletilen veya işlettirilen her türlü otoparkın mülkiyeti, yükümlülükten kurtulmuş olarak Genel Müdürlüğe devredilecek. Kiralanmış veya kiraya verilmiş olanları ise kira akitleriyle birlikte devredilmiş olacak. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.