Dolar 32,3565
Euro 34,4292
Altın 2.435,74
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Paz 23°C
Pts 24°C
Sal 23°C
Çar 21°C

Marmaray Projesi 4 Yılda Tamamlanacak

Marmaray Projesi 4 Yılda Tamamlanacak
11 Eylül 2001 19:57 | Son Güncellenme: 6 Mayıs 2014 19:59
838

Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Marmaray Projesi’nin ihale dokümanlarının hazırlanmasının 8 ay süreceğini ve daha sonra ihale aşamasına geçileceğini belirterek, ”4 yılda tüp geçişi bitireceğiz” dedi.İSKİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen İstanbul Konseyi’nin 2. Dönem İlk Toplantısı’na katılan Bakan Vural, ”Metropolitan Ekonomi ve Ulaşım Altyapısı: Global Şehir İstanbul’a Doğru” konulu bir konuşma yaparak, bakanlığının çalışmalarını slaytlar eşliğinde anlattı.

”İstanbul’un güçlü yönleri üzerine inşa edilen ve ilde yaşayanların derinliklerden gelerek sürdürülebilir global şehir vizyonunun oluşturulması gerektiğini” ifade eden Vural, ilin güzelliği, doğal çevresi ve konumunun en büyük varlığını oluşturduğunu, bu bakımdan da ulaşım sorununu çözmüş, temiz ve eşsiz bir İstanbul vizyonunun geliştirilmesinin şart olduğunu bildirdi.

Bu konuda sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte işbirliğine gidilmesi gerektiğini belirten Vural, bakanlığının İstanbul’da ulaştırma, iletişim ve haberleşme konularında yaptığı altyapı yatırımlarını anlattı. Vural, İstanbul’un posta trafiği açısından Türkiye genelinin yüzde50’sini teşkil ettiğini, 2001 Temmuz ayı itibariyle 200 milyon 222 binadet yurtiçi, 13 milyon 429 bin adet de yurtdışı mektup postası gönderisi yaptığını kaydetti.

İlin Avrupa ve Anadolu yakaları başmüdürlüklerine 20 aylık dönemdetoplam 870 milyar 121 milyon lira harcama yapıldığını dile getiren Bakan Vural, ”İstanbul’a 2002 yılında yapacağımız harcama tutarı ise 2 trilyon 774 milyar lira olarak planlanmıştır. Bu konudaki talepler, Devlet Planlama Teşkilatı’na sunulmuştur” dedi.

Türkiye’nin, Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasındaki konumu nedeniyle ulaşım yönünden en kısa yol güzergahı üzerinde yer aldığını,bu nedenle stratejik öneme sahip olan bir köprü durumunda olduğunu vurgulayan Vural, bu önemli konum içinde ayrı bir yeri olan İstanbul’un Türkiye’den geçen tüm karayolu güzergahlarının kesişme noktasında yer aldığını söyledi. Halen uluslararası eşya taşımacılığı yapan 872 firmadan 205’inin, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan 134 firmadan da 66’sının merkezlerinin İstanbul’da bulunduğunu hatırlatan Vural, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Kara ulaştırması içinde demiryolu ulaşımında da İstanbul tam birmerkez konumundadır. 2001 yılında İstanbul ilinde, 5.5 trilyonluk demiryolları için yatırım yapılması planlanmıştır. Demiryollarında çeken ve çekilen araçları modernize etmek amacıyla Haydarpaşa ve Sirkeci elektrikli depo ile dizel deponun iyileştirme çalışmaları sürdürülmektedir. Ayrıca, İstanbul ili yatırımları içerisinde en önemli kalem olan ve 2001 ödeneği 3 trilyon 600 milyar lira olan Haydarpaşa Limanı için ihtiyaç duyulan 2 adet römorkör alınacaktır.”

İstanbul-Ankara Demiryolu’nun İyileştirilmesi Projesi’nin seyahat süresini yaklaşık 1.5 saat kısaltacağını ifade eden Vural,  bu projeyle yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 15’e, yük taşımacılığında da yüzde 3 olan payın yüzde 5’e çıkartılacağını belirtti. 

Bakan Vural, söz konusu projenin ihalesinin tamamlandığını ve kredili teklifin Hazine onayını beklediğini anlatarak, projenin 2 yıl içinde tamamlanacağını kaydetti.

Vural, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşaatı olan  ”Marmaray Projesi”nin etüd çalışmalarının 1983 yılında yapıldığını, 1998’de de Boğaz’ın iki yakasındaki Gebze-Halkalı arası mevcut banliyö hatlarının yüzeysel metroya dönüşüm projesinin hazırlandığını dile getirdi. 

Bu projeyle halen 10 bin olan bir saatlik yolcu kapasitesinin 75 bin kişiye çıkacağını belirten Bakan Vural, şöyle devam etti:

”Böylece ilk etapta, en az maliyetle yaklaşık 80 kilometrelik ilave bir metro ağına İstanbul kavuşturulmuş olacaktır. Kuzey-güney metrosuyla birlikte ulaşım sorunu kalıcı ve uzun vadeli olarak çözülecektir. İstasyonların birer çekim merkezi olmasını sağlayacak şekilde duraklara ticaret, kültür ve turizm amaçlı tesisler planlanmıştır. Demiryolu tüp tüneli inşa edildiğinde, 10-12 adet karayolu köprüsünün sağlayabileceği bir kapasite yaratılacaktır. Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi, yapılması planlanan Ankara-İstanbul sürat demiryolu dahil uluslararası ve ulusal tüm yük ve yolcu trenlerine hizmet verecektir.”

Bakan Vural, Marmaray Projesi’nin müşavirlik ve mühendislik hizmetihalesinin tamamlandığını da hatırlatarak, ”Vize için Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulunulmuştur. 10 gün içerisinde bu sonuçlanacak. Marmaray Projesi’nin ihale dokümanlarının hazırlanma işleri 8 ay sürecek. Daha sonra ihale aşamasına geçilecek” diye konuştu.

Bu projenin doğu-batı ulaşım koordinasyonunun sağlanmasında son derece stratejik bir öneme sahip olduğunu dile getiren Vural, ”Marmaray, bütün safhalarıyla yakından takibimiz altındadır. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de projeyi yakından takip ediyor. Umarım bu ihale sürecinin sonunda, hep beraber buranın temel atmasını gerçekleştiririz” dedi.  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.