Dolar 33,0868
Euro 36,3212
Altın 2.614,75
BİST 11.134,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Açık
İstanbul
35°C
Açık
Per 33°C
Cum 33°C
Cts 32°C
Paz 32°C

Arus Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü Yapıldı

TCDD’nin de üyesi bulunduğu Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) tarafından 23 Eylül 2017 Cumartesi günü, OSTİM Konferans Salonu’nda "Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü" gerçekleştirildi.

Arus Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü Yapıldı
27 Eylül 2017 09:49 | Son Güncellenme: 27 Eylül 2017 09:50
516

TCDD’nin de üyesi bulunduğu Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) tarafından 23 Eylül 2017 Cumartesi günü, OSTİM Konferans Salonu’nda “Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü” gerçekleştirildi.

Toplantıya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Genel Müdür ve ARUS Yönetim Kurulu Başkanımız İsa Apaydın, TCDD’nin Bağlı Ortaklıklarının yetkilileri, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, ARUS üyesi firmalar ile Demiryolu Ana Araç Üretecisi Siemens, H.Eurotem, Durmazlar ve Bozankaya firmaları katıldı.

BİRDAL: “DEMİRYOLLARININ 161. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUM”

UDHB Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal çalıştayda yaptığı konuşmasında, 23 Eylül 2017 tarihinin, ülkemizde İzmir-Aydın hattıyla başlayan demiryolu serüveninin 161. yılı olduğu bilgisini vererek, ‘Bu vesileyle Ülkemizin karanlık ve aydınlık günlerine tanıklık eden, Kurtuluş Savaşı ve 15 Temmuz gecesinde kahramanlık destanı yazan demiryollarımız ve Genel Müdürümüz Sayın İsa Apaydın’ın şahsında aziz mensupları ile demiryolu sektörün tüm paydaşlarının 161. Yıl Dönümünü kutluyorum.’ dedi.

“MİLLİ MARKALARIMIZI OLUŞTURMALIYIZ”

“Düne kadar en basit malzemeler bile ithal edilirken, bugün çeken ve çekilen araçları dahi TCDD’nin Bağlı Ortaklıklarında üretebilir hale geldik.’ diyen Birdal, demiryolları tarafından yürütülen sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmamıza büyük katkı sağlayacak projelerin yanı sıra ekonomik bağımsızlığımız için demiryolu sektöründe yerli ve milli üretime yönelmek ve kendi milli markalarımızı oluşturmak gerektiğinin altını çizdi. Birdal, “Bu konuyla ilgili bugüne kadar oldukça önemli mesafeler alındığını görmekteyiz. Ve bundan Bakanlık olarak büyük mutluluk duyduğumuzu da sizlerle paylaşmak istiyorum.” dedi.

Birdal konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlk Yerli Anadolu Dizel Tren Setini üreten TÜVASAŞ ve Milli Dizel Motoru ve E-1000 Milli Elektrikli Lokomotifi üreten TÜLOMSAŞ ile Milli Yük Vagonunu üretme başarısı gösteren TÜDEMSAŞ’ın yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum.

Ankara Ray Kaynak Fabrikası’nda Yerli ve Milli Makas Taşıma Vagonu projesini başarıyla tamamlayarak, büyük işgücü, zaman ve döviz tasarrufu sağlanmasında emeği geçen herkesi kutluyorum.

Her konuda olduğu gibi yerli ve milli üretim konusunda bizlere büyük destek veren, yol gösteren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımıza ve Sayın Bakanımıza da şükranlarımı arz ediyorum. Demiryollarındaki yerlileşme ve millileşme sürecini kendi milli yüksek hızlı trenimizi üretip en kısa sürede raylara indirerek taçlandırmayı ümit ediyorum. Bunu gerçekleştirmek, bu millete karşı boynumuzun borcudur.”

Diğer sektörlerde olduğu gibi demiryolu sektöründe de yerli ve milli üretimin sadece kamu tarafından yapılmasını beklemenin doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden UDHB Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, özel sektörün yerli ve milli üretime geçmelerinin milli bir görev olduğunu hatırlatarak, “ARUS üyesi üretici firmalarımızın bugüne kadar yüzde 48’den yüzde 60’a varan yerlilik oranlarıyla büyükşehir belediyelerimizin ihtiyacı olan tramvay, trambüs ve hafif metro olmak üzere toplam 224 ulaşım aracını milli marka olarak üretmeleri her türlü takdirin üzerindedir.

Bugüne kadar demiryolu araç üretiminde öncü rolü üstlenen Durmazlar, Bozankaya, Hyundai Eurotem ve Siemens firmalarımızın ARUS üyeleri ile bugün yapacakları yüz yüze görüşmeler sonucunda karşılıklı iş birliği ortamının oluşacağına gönülden inanıyorum.

Hem demiryolu sektörümüzün hem de ülkemizin kazançlı çıkacağı bu tür etkinliklerin devam etmesini diliyorum.” diye konuştu.

APAYDIN: “DEMİRYOLLARI ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise Demiryolu Sektöründe yerlilik oranını artırmaya yönelik ilk çalıştayın, TCDD-ARUS iş birliğiyle 19 Temmuzda gerçekleştirildiğini hatırlatarak başladığı konuşmasında, “23 Eylül 2017 tarihi Demiryollarımızın kuruluşunun 161. Yıl Dönümüdür. Bu anlamlı günde sizlerle birlikte olmanın sevinç ve mutluluğunu yaşarken, mesai arkadaşlarım başta olmak üzere demiryolu sektörüyle ilgili tüm paydaşlarımızın 161. Yıl Dönümlerini kutluyorum. Hayırlı olsun.” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın liderliğinde ve hükümetlerimizin desteğiyle yeni bir demiryolu seferberliği başlatıldığını vurgulayan Apaydın, seferberlik kapsamında bugüne kadar 60 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığını ve demiryollarının adeta altın çağını yaşadığını ifade etti.

Apaydın, bu yatırımlarla başta YHT projeleri olmak üzere, büyük projeler gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemiz yüksek hızlı tren teknolojisi ve konforuyla tanıştırdık.” dedi.

Bursa’dan Bilecik’e, Konya’dan Adana’ya, Mersin ve Gazintep’e kadar hızlı tren projelerinin inşasının sürdüğünü kaydeden Apaydın, yenilenen hatlar, modernizasyon çalışmaları, şehir içi raylı sistem projeleri ve lojistik merkez projeleri ile ilgili de bilgi verdi.

“YERLİ ÜRETİM İÇİN SANAYİCİLERİMİZE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

“Ülkemizin en köklü kurumlarından biri olarak vatan sathını sadece demir ağlarla örmekle kalmadık. Demiryolu endüstrisinin ülkemizde gelişmesi ile yerli ve milli üretim kapsamında önemli çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.”diyen Apaydın, TCDD’nin destekleriyle hızlı tren makasları, traversleri ve raylarının yerli olarak ülkemizde üretildiğini, dizel tren setini, yük vagonunu, dizel motoru ve E-1000 milli elektrikli lokomotifini, makas taşıma vagonu ve demiryolu sinyalizasyon sistemini yerli ve milli olarak üretmeyi başardıklarını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat bu yeterli değildir. 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak, yurt dışına giden dövizi ülkemizde tutarak kalkınmaya destek vermek için demiryolu hatlarının yapımı ve demiryolu araçlarını yerli olarak üretmek için sadece TCDD’ye değil, sanayicilerimize de büyük görev düştüğünü dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

TCDD olarak, 2023 yılına kadar 3.500 yüksek hızlı, 8.500 km hızlı ve 1.000 km konvansiyonel olmak üzere toplam 13. 000 km yeni demiryolu yapmayı hedefliyoruz.

Türkiye’de şehir içi raylı ulaşım sistemi uzunluğunun 2023 yılına kadar 1.100 km’ye çıkması planlanmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir’in 2023 yılına 7.000 adet tramvay, hafif raylı ulaşım aracı ve metroya ihtiyacı bulunmaktadır.

Ayrıca 2023 yılına kadar 197 adet yüksek hızlı tren seti, 504 adet elektrikli tren seti ve 500 adet lokomotif ihtiyacımız olacaktır. Söz konusu araçların satın alma ve bakım-onarım maliyetleri yaklaşık olarak 67 milyar liradır.

Planladığımız demiryolu hattı yapımı ve araç teminlerinde yerlilik oranını artırmak için yerli üreticilerimizden daha fazla destek bekliyoruz.”

Genel Müdürümüz İsa Apaydın konuşmasının sonunda, “Ana Demiryolu Araç Üreticisi Durmazlar, Bozankaya, Hyundai Eurotem ve Siemens firmalarımız ile ARUS üyesi firmalarımız arasında biraz sonra gerçekleştirilecek yüz yüze görüşmelerden faydalı sonuçlar bekliyoruz.” diye konuştu.

“TCDD SESSİZ DEVRİM GERÇEKLEŞTİRİYOR”

Toplantıda konuşan ve konuşmasına TCDD’nin 161.Yıldönümünü tebrik ederek başlayan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Devlet Demiryolları büyük bir şahlanışla sessiz devrim gerçekleştiriyor. Yüksek Hızlı Trenlerin ileri teknoloji gerektiren ürünlerine yerlilik şartı koyarak ülkemizde üretilmesi için çaba sarf ediyor. Sessiz devrim gerçekleştiren bu kadroyu tebrik ediyorum.” dedi.

“DESTEKLERİ NEDENİYLE TCDD’YE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

OSTİM Başkanı Orhan Aydın ise toplantıda yaptığı konuşmasında, paramız var, istediğimiz yerden alırız düşüncesiyle ülkenin kalkınamayacağını, işsiz insanlara iş bulunamayacağını belirterek, “Raylı üretim alanında büyük bir potansiyelimiz var. Yerli ve milli üretimle ilgili destekleri nedeniyle UDHB’ye ve TCDD’ye teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Programın sabahki oturumunda,Siemens, H.Eurotem, Durmazlar ve Bozankaya firmaları tarafından Yerli Üretim Tanıtım sunumları yapıldı.

Öğleden sonraki oturumda ise ARUS üyesi firmalar ile Ana Araç Üreticisi firma yetkilileri arasında yerli ürün tedarikiyle ilgili yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.