Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

Geçitler ve Gabariler Modülü Ders Notları Bölüm -2

Bu ders notu; MEGEP tarafından geliştirilen Alt Yapı Elemanları dersine ait modüllerdeki ders notlarını içerir. Bu modülün ders kitabını indirmek http://megep.meb.gov.tr/ adresini ziyaret ediniz.

Geçitler ve Gabariler Modülü Ders Notları Bölüm -2
17 Ağustos 2012 15:54 | Son Güncellenme: 17 Ağustos 2016 16:02
2.063

GABARİLERİN KONTROLÜ

Gabari Tanımı ve Çeşitleri

Demiryolu vasıtalarının emniyetle seyri için demir yolunun iki tarafına ve üzerine bırakılan boşluğa gabari denir.
Gabariler;

Yolcu peronları

Yük rampaları

Tünel, yük, yapı ve taşıt gabarileri

Yükleme gabarisi olmak üzere dört gruba ayrılır.

Yolcu Peronları

Yolcuların yolcu ve banliyö trenlerine rahatlıkla inip binebilmesi için inşaa edilen tesislerdir.
> Küçük istasyonlarda yol aralarına peron yerine yolcuların inip binebilmesi için 21-25 cm yüksekliğinde yapılan dolguya peronbelj adı verilir.
> Yükseklikleri, ray mantar seviyesinden itibaren 38 cm olan peronlara alçak peron denir.
> Yükseklikleri, ray mantar seviyesinden itibaren 76 cm olan peronlara normal peron denir.
> Daha ziyade banliyö mıntıkalarında inşaa edilen ve yükseklikleri 105 cm olan peronlara yüksek peron denir.

Y = Yaklaşma miktarı

h = En yüksek peron yüksekliği (1,05 m=1050 mm.)

e = Ray mihverleri arası mesafe

Y = h x d / e = 1050 x d /1500 = 0,7 x d    dever formülü ile bulunur.

Dever, değişken olduğundan kurplu peronlarda, peron mesafesi olan 1,70 m =1700 mm’ye 0,7 x d formülünden bulunan değer hesap edilerek peron kenarından yol ekseni arasındaki yeni mesafe hesaplanmış olur.

Yük Rampaları

Yük vagonlarına eşya, kömür, taşıtların yüklenmesi ve boşaltılması için yapılan tesislerdir. Yüksekliği 1.12 m olup rampa kenarı ile yol ekseni arasındaki mesafe 1.70 mdir. Rampa tarafı ray dışı ile rampa kenarı arası mesafe ise 1,70- 0,75 = 0,95 m’dir.

Tünel, Yük, Yapı ve Taşıt Gabarileri

Çeşitleri ve ölçüleri aşağıdadır.
Yükseklik En
Tünel gabarisi 5.40 m 5.00 m
Yapı gabarisi 4.80 m 4.00 m
Yük gabarisi 4.65 m 3.15 m
Taşıt gabarisi 4.28 m 3.15 m

İstasyonların esas yolları daima serbest bırakılmalıdır. Trenlerin seyrine mani olmaması için alet, edevat vs. malzemeden hiçbiri yol üzerinde rayların yakınına bırakılmamalıdır.
Bu amaçla;
> Dış rayın iç kenarından itibaren 80 – 125 cm mesafede yolun iki tarafına konulacak eşya ve malzemenin yüksekliği rayın üst seviyesinden 20 cm’yi geçemez.
> Yol kenarına istif edilmiş ve orada çok az kalacak olan yontma taş, sandık, çuval, travers ve benzeri eşya ile en yakın rayın iç kenarı arasında en az 125 cm mesafe bırakılmalıdır.
> Toprak, balast gibi şev teşkil edecek eşya ve malzemeye gelince bunlar için rayın iç kenarı ile şev eğimi arasında 50 cm’lik bir mesafe kafidir. Ancak şevin muntazam surette tanzim edilmiş olması gerekir.

Yükleme Gabarisi

Üzeri ve yanları açık vagonlara yapılacak yüklemenin normal yük gabarisini taşmamasının kontrolü için özellikle yüklemenin çok olduğu garlarda yapılan gabariye yükleme gabarisi denir. Vagonun yükü, hiçbir surette yükleme gabarisine dokunmamalıdır. Dokunduğu hâllerde seferden alıkonulur.

Bu haber için gelen aramalar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.