Dolar 32,7967
Euro 35,6137
Altın 2.546,64
BİST 10.991,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu
İstanbul
31°C
Az Bulutlu
Per 27°C
Cum 28°C
Cts 31°C
Paz 32°C

Hemzemin Geçit Kazaları Tarihe Karışacak

Hemzemin Geçit Kazaları Tarihe Karışacak
30 Ağustos 2013 15:37 | Son Güncellenme: 18 Mayıs 2014 15:38
994

Demiryolu hemzemin geçitlerinde alınacak önlemleri ve uygulama esaslarını düzenleyen yönetmelik yaşama geçirilirse, can ve mal kayıplarına yol açan hemzemin geçit kazaları tarihe karışacak. Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YOLDER) Genel Başkanı Özden Polat, “Demiryolu ve karayolu trafik güvenliğinin sağlanmasını amaçlayan bu yönetmeliğin çıkarılmış olmasından memnunuz. YOLDER olarak yönetmeliğin hazırlanmasına katkımızdan dolayı da gururluyuz” dedi.

Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesinin ardından hemzemin geçit sorununa çözüm getirmesi beklenen yönetmelik de yayımlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” 3 Temmuz 2013 tarihli ve 28696 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin amacı, “Demiryolu hemzemin geçitlerinde demiryolu ve karayolu trafiğinin düzeninin ve güvenliğinin sağlanması” olarak tanımlandı. Yönetmelikle demiryolu hemzemin geçitlerinin ve bunlara ait koruma sistemlerinin yapımına, bakımına, işletilmesine ve işaretlemesine ilişkin standartları, usul ve esasları, ilgililerin yetki ve sorumlulukları da belirlendi.

Yönetmeliğe göre, yeni yollarda kesinlikle hemzemin geçit yapılmayacak. Tren hızlarının saatte 160 kilometreyi aştığı yerlerde hemzemin geçit kurulamayacak. İki demiryolu hemzemin geçidi arasındaki en az mesafe yerleşim yeri dışında 5000 metre, yerleşim yerlerinde 1000 metreden az olamayacak. Bu mesafelerde ikinci bir demiryolu hemzemin geçidi açılamayacak.

Hemzemin geçit koruma sistemleriyle genel fiziki standartların tanımlandığı yönetmelikte demiryolu hemzemin geçitlerde kurulacak koruma sistemlerinin özellikleri de belirtildi. Yerleşim merkezlerindeki hemzemin geçitlerde yayaların ve engelli vatandaşların rahatça geçişini sağlamak için geçidin her iki tarafında en az 100 santimetre genişliğinde yaya yolu yapımının öngörüldüğü yönetmelikte, seyir sıklıklarının belirlenmesi için uygulanacak yöntemler sıralandı. Var olan demiryolu hemzemin geçitleri, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl içerisinde Devlet Demiryolları (Tcdd) tarafından yönetmeliğe uygun hale getirilecek. Bu sürenin sonunda ve ayrıca zamanla özellikleri ve standartları değişen demiryolu hemzemin geçitlerden yönetmelikte belirtilen şartlara altı ay içinde uygun hale getirilmeyenler ilgili valilikler tarafından kapatılacak.

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YOLDER) Genel Başkanı Özden Polat, “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik”in bu alanda belirledikleri ve anlatmaya çalıştıkları yasal mevzuat eksikliğini giderdiğini söyledi. Yönetmelikle hemzemin geçitlerde ve koruma sistemlerinde standartlar ve kurallar getirilerek demiryolu ve karayolu trafiğik güvenliğinin, böylelikle can ve mal güvenliği sağlanmasının amaçlandığını vurgulayan Polat, şu görüşleri dile getirdi:

“Yönetmelikle getirilen standartlar uluslararası kabul ve normlardadır. Tüm sorumluluk karayolunun bağlı olduğu kurum ve kuruluşlara verilmektedir. Bu yönetmelik gereği halen mevcut hemzemin geçitlerin çok büyük bir bölümü kapatılacak ve yerlerine alt/üst geçitler yapılacak. Kamerayla izleme sistemleri ile daha etkin bir kontrol ve denetim yapılacak. ve tüm bunlar için üç yıllık bir geçiş süresi konulmuş. Üç yıl içerisinde inşaatlar tamamlandıktan sonra hemzemin geçit kazaları tarihe karışacak. YOLDER olarak toplumsal sorumluluk anlayışımız gereği biz bu yönetmeliğin çıkarılmış olmasından memnunuz. Ayrıca bu çalışmada katkımızdan dolayı da gururluyuz.”


Kaynak

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.