Dolar 32,2059
Euro 34,9968
Altın 2.501,51
BİST 10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 22°C

Adıyaman Demiryolu İstiyor

Adıyaman’da bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kentte yük taşımacılığının demir yolu ağıyla yapılmasını istedi.

Adıyaman Demiryolu İstiyor
24 Ocak 2015 13:57 | Son Güncellenme: 24 Ocak 2015 06:58
1.483

Adıyaman’da sivil toplum kuruluşlarının demir yolu ile ilgili ısrarlı talepleri devam ediyor. MÜSİAD, TÜMSİAD, Ticaret ve Sanayi Odası, Adıyaman’ın ekonomik anlamda kalkınması noktasında, sulama ve demir yolu ağının çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

MÜSİAD Başkanı Şerif Yıldırım, dünya mermer rezervinin yüzde 4’ünün Adıyaman’da olduğunu ve bu mermerlerin TIR’la yüklü maliyetlerle taşındığına dikkat çekerek, demir yolu olması halinde bu maliyetin düşeceğini ifade etti. Mermer başta olmak üzere diğer ürünlerin nakliyatının yüklü maliyet içerdiğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Adıyaman’dan her gün yüzlerce ton mermer TIR’la ya Ortadoğu ülkelerine ya da Mersin Limanı’na giderek buradan gemilerle Uzakdoğu ülkelerine taşınıyor. Şu an TIR’lar mermerin kilosunu 40-50 TL’den taşırken, yük treni geldiğinde bu maliyet 10-15 TL’ye düşecek. MÜSİAD olarak, Elazığ’daki toplantımıza katılan Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı’na demiryolu ile ilgili dosya sunduk. Dünya mermer rezervinin yüzde 4’ünün bulunduğu bir kentte, yük taşımacılığında kullanılmak üzere tren olması gerekir. Bunun yanında yolcu taşımacılığında da tren gereklidir. Gölbaşı ilçesine gelen demir yolu ağının, Adıyaman üzerinden Kahta ilçesine kadar uzanması gerekiyor. Demir yolu maliyet olarak belki yüksek olabilir ama hükümetin 2023 hedeflerine koyması ve o yıla yetiştirilmesi sevindiricidir. Projenin hayata geçirilmesi için toplumun tüm kesimlerinde bir hassasiyet var. MÜSİAD olarak biz de üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz.”

TÜMSİAD Başkanı Erkan Çakmak da Adıyaman’ın turizm kenti olduğunu ve gelişmekte olan bir sanayisi bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Hem yolcu hem de yük taşımacılığında demir yolunun Adıyaman’a kazandırılması önemlidir. Üretilen mamullerin birim maliyetine etki eden giderlerinin başında nakliye bedeli geliyor. Nakliye gideri, fiyatı doğrudan artırmaktadır. Bu durumda da üretilen malın piyasadaki rekabet gücünü azaltıp, üretim yapan çiftçi veya sanayicimizin kar marjını ciddi anlamda düşürmektedir. Demir yolu ucuz bir taşıma şeklidir. Adıyaman gibi ekonomisi ve sanayisi yeni gelişen iller için olmazsa olmazdır.”

Yüksek hızlı trenin konuşulduğu ülkemizde hâla demir yolu ağının Adıyaman’a gelmemiş olmasının Adıyaman’ın mağduriyetini artırdığını anlatan Çakmak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Teşvik yasasından hak ettiği yeri alamayan Adıyaman, komşu illerden ekonomik anlamda zayıf durumdadır. Demir yolu gibi yatırımlarla Adıyaman’ın civar illerle rekabet etme şansı oluşturulması gerekir. Huzur kenti Adıyaman tüm yatırımları hak etmektedir. Karşılıksız göstermiş olduğu bu özverinin taçlandırılması gerekir. Demir yolunun yanı sıra yolcu taşımacılığında da yüksek hızlı trenin Adıyaman için düşünülmesini istiyoruz. Hedefimizi büyük tutmalıyız, birlik içerisinde bu konuyu ısrarla talep etmeliyiz. TÜMSİAD olarak daha önce konunun muhataplarına demir yolu taleplerimizi iletmiştik. Yine bu konuda TÜMSİAD olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ise Adıyaman’ın yolcu taşımacılığından önce yük trenine ihtiyacı olduğuna işaret ederek “Demir yolunun gelmesi hem Adıyaman’a hem de ülke ekonomisine büyük kazanım sağlayacak. Her gün tonlarca mermer TIR’la taşınıyor. Bir taraftan maliyet artarken diğer taraftan bu TIR’lar karayollarını bozarak milli ekonomiye zarar veriyor. Eğer yük taşımacılığında demir yolu kullanılırsa hem yollar bozulmayacak, hem de maliyetler düşecek. Adıyaman’a öncelikli olarak yük treninin gelmesi gerekiyor. Tabi yolcu taşımacılığında da tren olması ilimiz için faydalıdır ama önceliğimiz yük taşımacılığında trenin kullanılmasıdır. Diğer taraftan, Adıyaman’a yabancı ülkelerden pamuk ve diğer ürünler yine TIR’la geliyor. Taşıma maliyeti demiryolu ile düşecek. 2010 yılında demiryolu için müracaat ettiğimizde, ilgililer ön fizibilite çalışmasına geldi. Ancak demir yolunun çok rantabl olmadığı ifade edilmişti. Ancak geçen günlerde ilimizi ziyaret eden Başbakanımız ve Bakanlara dosya verildi. Üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Demir yolları maliyetli yatırımlardır. Bir iki yılda olacak şey değil. 2023 hedefinde olması, bizim için iyi sayılır. Ondan önce olabileceğini tahmin etmiyorum. İnşallah Adıyaman’a kazandırırız.”

Adıyaman’a gelen Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, kentin demir yolu ağına alınmasının 2023 yılı hedefleri içerisinde yer aldığını ifade etmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.