Dolar 33,0553
Euro 36,0447
Altın 2.614,48
BİST 11.139,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Çar 34°C
Per 33°C
Cum 33°C
Cts 31°C

3. Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi Trabzonda Yapıldı

3. Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi Trabzonda Yapıldı
19 Mayıs 2014 18:28 | Son Güncellenme: 19 Mayıs 2014 18:30
1.258

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Lojistik Derneği organizasyonunda düzenlenen 3. Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi, Trabzon’da başladı. Katılımcılar açılışta, Soma da hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.

Bugün de devam edecek olan kongre Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Osman Turan Kongre Merkezi’nde dün sabah açılış konuşmaları ile başlayan kongre de Türkiye’deki lojistik sektöründe çalışmaları bulunan akademisyenler iki gün boyunca çeşitli oturumlarda bildiriler sunacak.

3. Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi açılış konuşmalarında ev sahipliği yapan kongre eş başkanları Prof. Dr. Birdoğan Baki ve Doç. Dr. Coşkun Hamzaçebi 150’ye yakın bildirinin sunulduğunu ve ancak 100 bildiriye yer verebildiklerini söyledi.  Kongrede ki akademik sunumların Türkiye’nin dünyadaki lojistik ve tedarik zincirinde gelecekteki konumunu şekillendireceği vurgulandılar.

Lojistik Derneği Başkanı Prof. Dr. Gülçin Büyüközkan, Türkiye’de lojistik ve tedarik sektörünün verimliliğe odaklanması gerektiğini belirterek ilki 2012’de Konya, 2013’de Aksaray ve 2014’de Trabzon’da toplanan sektör taraflarının geleceği planlamaya çalıştığını aktardı. Trabzon toplantısının yenilikçilik ana temasının işlendiğini aktardı.

TRABZON LOJİSTİK MERKEZ DE BAŞARILI OLDU

3. Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi açılış konuşmalarında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, lojistik merkez çalışmalarında Trabzon’da müthiş bir ivme kazanıldığını söyledi. Yerel dinamiklerin işbirliğinde takdire şayan çalışmalar gerçekleştirilerek bugüne gelindiğini, kamu ve özel sektörün işbirliğinin başarılı olduğunu kaydetti.

Hacısalihoğlu, lojistik merkezler konusunda merkezi yönetim konusunda koordinasyonun önemli olduğuna dikkat çekerek sektör ile ilgili beş bakanlığın bulunduğunu, sürecin hızlanması, dünyadaki gelişmelerin yakalanabilmesi açısından yasal altyapı ve sorumlu bakanlık konusunda daha net adımlar atılması gerektiğini söyledi.

ULUSAL KONGRE İLE LOJİSTİKTE YENİLİKLER ÜLKEYE TAŞINACAK

Trabzon’da gerçekleştirilen 3. Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi’nde sunulan 100’ün üzerinde ki akademik bildirinin sektörün geleceğinin yapılandırılması açısından çok kıymetli olduğunu ifade eden Hacısalihoğlu,  sunumlarda yeniliklerin gündeme getirilip destekleneceğini kaydetti.

Hacısalihoğlu, “Tabanda, tedarik zincirinde iyileştirmelerin üretimden son tüketiciye kadar olan süreçte maliyetlerin düşürülmesi basit anlamda rekabette avantaj kazandıracaktır.” dedi.

BAŞBAKAN YATIRIM ADASININ PAZARINI ARAŞTIRMAMAZI İSTEDİ ULUSAL VE ULUSLARARASI BÜYÜK BİR TALEPLE KARŞILAŞTIK.

Trabzon Lojistik Merkez ile Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi’nin bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini ifade eden Hacısalihoğlu, atılan adımların doğruluğunun gelen talepler ile ortaya çıktığını kaydetti. Hacısalihoğlu şunları söyledi: “ Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan büyük bir heyecanla ilgilendiği Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi projesi için pazarın ne olacağını, bu konuda bir takip yapılmasını ve talep toplanmasını istemişti. Bu güne kadar yaptığımız ulusal ve uluslararası çalışmalarda talebin çok yüksek olduğunu gördük. Burada kamunun üzerine düşen görevi yapmasını bekliyoruz“

LOJİSTİK, DÜNYA’DA 15 TRİLYON DOLARA ULAŞAN SEKTÖR OLDU

Kongre düzenleyici kurumlarından biri olan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, dünya ölçeğinde öne çıkan üç ana sektörden biri olan Lojistik ve tedarikin yaklaşık 15 trilyon dolar ciroyu yakaladığına dikkat çekti.

2014-2023 BÖLGESEL GELİŞİM STRATEJİLERİ

Kaldırım, coğrafi olarak lojistik ve tedarik zincirinde kesişme noktasında bulunan Türkiye’nin jeopolitik anlamda da önemli olduğunu, enerji, ulaşım gibi koridorların üzerinde bulunduğunu ve bugüne kadar ciddi önem verilmediğini vurguladı. 2023 stratejisi kapsamında 500 milyar dolar gibi ihracat rakamı hedeflendiğini bu destekleyecek ihracat, ulaşım ve yüksek katma değerli sanayi ürünleri üretimi stratejilerinin de ortaya konduğunu kaydetti. Kaldırım,” Bu hedeflerin realize edilmesinde ulusal kalkınma planları hazırlanmaktadır. 2014-20123 Bölgesel Kalkınma Planı hazırlanmıştır. 2023 stratejileri, hedefleri Türkiye’nin global ekonomik pazardan alacağı pay ve dünyanın ilk on ekonomilerinden biri olunması lojistik üs olunması ile bağlantılıdır.” dedi.

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım,  Lojistik sektör açısından merkez olmanın önemli olduğuna dikkat çekerek Trabzon’un merkez olma değeri bulunduğuna,  2010’da başlanan yerel aktörler ile çalışmaların uluslararası alandaki başarılı örnek çalışmaların incelenmesi ile desteklendiğini, nihayetinde ise Lojistik Master Planın hazırlandığını anımsattı.

Doğu Karadeniz’de yürütülen bu çalışmaların ülkenin diğer bölgeleri tarafından da takip edildiğini ifade eden Kaldırım, “Sonuç olarak Lojistik ve Tedarik sektöründe Ulusal Strateji ’de ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.

MÜTHİŞ BİR POTANSİYEL VAR

Trabzon Lojistik Merkezi Projesi’nin Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu, çok isabetli görülen projenin Trabzon ve Rize arasında sınır olan 0f- İyidere mevkiine konumlandırıldığını dile getirdi. Kaldırım, “ Trabzon ve Rize illerinin kesiştiği bu alan arkasında Erzurum’a açılan Ovit tüneli gibi çok büyük bir projeye yakınlığı ile de çok büyük önem kazanmıştır. Yakın coğrafyada Kafkaslar ile  yakın  ve Orta Avrupa arasında uluslararası düzeyde fonksiyon ve hizmet verecektir.”

TRABZON LOJİSTİK POTANSİYELİ

Genel Sekreter Çetin Oktay Kaldırım, lojistik açıdan Trabzon’un güçlü altyapıya sahip olduğunu, tartışılmakta olan bir Demiryolu bağlantısının eksikliği bulunduğunu ifade ederek, “ Trabzon havaalanı 2. Pisti ile genişleyecektir. Aynı zamanda Giresun ve Rize havaalanları da yapılmaktadır. Karadeniz Sahil Yolu Doğu Batı aksında ciddi bir altyapı olmuştur. Kuzey – Güney aksı yapım aşamasındadır. Demiryolu bu anlamda bölge için çok önemlidir. Fizibil olacaktır. Müthiş bir altyapı var burada. Yeni nesil lojistik merkezlerden biri burada kurulacak.  Birbiri ile paralel olarak çalışacak olan üretim merkezi anlamında burada yatırım adası ve endüstri bölgesi hayata geçirilecektir” şeklinde konuştu.

BİLGİ ÜRETİNLER İLE SEKTÖRÜN BİR ARADA OLMASI ULUSAL LOJİSTİK GELECEĞİ PALANLAYACAK

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, 3. Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi için KTÜ, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Lojistik Derneğinin bir araya gelmesinin çok önemli olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, “ Bilgi üretenler ve piyasa düzenleyicileri bu kongre de bir araya gelmiştir. Sorunlara çözüm getirileceğini ve yeniliklerin ülkeye taşınacağına inanıyorum” dedi.

TRABZON LOJİSTİK BİRİKİMİ OLAN BİR İL

Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin’de, Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresinin 3.’sünün Trabzon’da yapılmasının çok önemli bulduğunu söyledi. Trabzon’un bu sektörün önemini algılamış ve öğrenmiş bir kent olduğunun altını çizdi. Ertekin, “Trabzon lojistik birikimi olan bir ildir. ”dedi.

TRABZON’A YENİ TALEPLER VAR

Trabzon’un, karayolu, havayolu ve denizyolu konumunun çok önemli olduğunu anımsatarak özellikle NATO Askeri malzemelerinin Afganistan’dan taşınmasında Trabzon’un bir üs olarak kullanılmakta olduğunu söyleyerek, “ Bugün Almanya kullanıyor. Norveç talep etti. Belki ABD’de kullanacak. Ancak Türkiye, lojistik olarak dünya ölçeğinde istediğimiz noktada değiliz. Sektördeki yenilikler ve rekabetteki avantajları kazanmak için bu sektörde daha iyi organize olmamız için bu kongren ülkemize çok yararlı olacaktır“ şeklinde konuştu.
>

YORUMLAR