Dolar 32,8187
Euro 35,2142
Altın 2.451,86
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Açık
İstanbul
29°C
Açık
Çar 30°C
Per 30°C
Cum 29°C
Cts 29°C

Bakan Yıldırım Türkiye’nin Ulaştırma Yatırımlarını Açıkladı

Bakan Yıldırım Türkiye’nin Ulaştırma Yatırımlarını Açıkladı
6 Eylül 2013 16:19 | Son Güncellenme: 18 Mayıs 2014 16:20
772

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım : Marmaray’ın Ekim sonunda tamamlanmasıyla Uzakdoğu’dan Batı Avrupa’ya kesintisiz ulaşım altyapısını tesis etmiş olacağız”Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım “Son 10 yılda karayollarına 34 milyar avro, demiryollarına 9 milyar avro, havacılığa 3 milyar avro, denizciliğe 1 milyar avro ve haberleşme sektörüne de 6 milyar avro tutarında bir yatırım gerçekleştirmek suretiyle sektörde toplam 53 milyar avro büyüklüğünde bir yatırıma ulaşmış bulunuyoruz Marmaray’ın Ekim sonunda tamamlanmasıyla Uzakdoğu’dan Batı Avrupa’ya kesintisiz ulaşım altyapısını tesis etmiş olacağız”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin ulaştırma alanında büyük projelerle yoluna devam ettiğini belirterek, “Son 10 yılda karayollarına 34 milyar avro, demiryollarına 9 milyar avro, havacılığa 3 milyar avro, denizciliğe 1 milyar avro ve haberleşme sektörüne de 6 milyar avro tutarında bir yatırım gerçekleştirmek suretiyle sektörde toplam 53 milyar avro büyüklüğünde bir yatırıma ulaşmış bulunuyoruz” dedi.

11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nda çeşitli ülke Bakanlarının katılımıyla gerçekleşen “Ulaşım ve İletişimin Geleceği- Bölgesel İşbirliği İmkanları Paneli”nde açılış konuşmasını yapan Yıldırım, Bakanlığının faaliyetleri, gerçekleşen ve gerçekleşecek yatırım projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda başta gelişmekte olan ülkeleri etkisi altına alan bir ekonomik krizin yaşanmakta olduğunu dile getiren Yıldırım, “Krizin etkisiyle birçok ülke yatırımlarını durdurmak zorunda kaldı. Ancak 2008-2009 krizinde Türkiye olarak krizin etkilerini azaltmak için farklı bir yol izledik. Ulaştırma, iletişim ve altyapı yatırımlarını durdurmak bir yana daha da artırmak suretiyle ekonomimizdeki canlılığın devamını sağladık. Altyapımızın gelişmesini, güçlenmesini de temin etmiş olduk” diye konuştu.

Son 10 yılda ulaştırma alanında Cumhuriyet tarihinin en önemli yatırımlarının gerçekleştirildiğine dikkati çeken Yıldırım, “Son 10 yılda karayollarına 34 milyar avro, demiryollarına 9 milyar avro, havacılığa 3 milyar avro, denizciliğe 1 milyar avro ve haberleşme sektörüne de 6 milyar avro tutarında bir yatırım gerçekleştirmek suretiyle sektörde toplam 53 milyar avro büyüklüğünde bir yatırıma ulaşmış bulunuyoruz” bilgilerini aktardı.

Yıldırım, son 10 yılda ulaştırma alanında yatırım rakamlarına belediye ve özel sektörün yatırımları dahil edildiğinde 80 milyar avro büyüklğüne ulaşıldığını belirtti.
Son 10 yılda yatırımlarda kamu-özel ortaklığına önem verdik

Yapılan yatırımların doğrudan ülke refahına katkı sağladığını vurgulayan Yıldırım, “Türkiye’de ekonomi büyürken biz bu büyümeyi yatırıma dönüştürüyoruz. Bu ve bunun gibi politikalar sayesinde Türkiye bugün dünyanın 16.-17. ekonomisi, Avrupa’nın 6. ekonomisi durumuna gelmiştir” diye konuştu.

Yüksek maliyetli ulaştırma ve haberleşme yatırımlarının geçmişte birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kamu eliyle yapıldığını anımsatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Biliyoruz ki devletlerin bütçeleri her zaman ulaştırma yatırımlarına kaynak koyacak kadar rahat değil. O yüzden de bu son 10 yılda devlet bütçesinin yanısıra yatırımlarda kamu-özel ortaklığına bir başka deyişle yap-işlet-devret modeline önem verdik. Şu anda önemli projelerimizden 3. Boğaziçi Köprüsü, 2. Tüpgeçit Projesi, İstanbul-İzmir otoyolu gibi projelerimiz bu yöntemle hayata geçiyor. Toplamda aşağı yukarı 15 milyar doları aşan bir yatırımla bu projeler yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştiriliyor.

Ayrıca buna 10,5 milyar avro yatırımı olan yeni istanbul Havalimanı’nı da ilave etmek gerekir. Bu şekilde devam eden yatırım projelerimizin genel bütçe dışındaki maliyeti 30 milyar avro civarına ulaşmaktadır.”

Türkiye’de hayata geçirilen büyük projelerin komşu ülkelerle olan altyapının entegrasyonuna da yardımcı olduğunu dile getiren Yıldırım, “Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye olarak gerçekleştirdiğimiz Bakü-Tüflis- Kars Demiryolu Projesi Çin’den Londra’ya uzanan orta koridorun, tarihi İpekyolu’nun önemli bir koridorunu oluşturmaktadır.

Marmaray’ın Ekim sonunda tamamlanmasıyla Uzakdoğu’dan Batı Avrupa’ya kesintisiz ulaşım altyapısını tesis etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.
“Avrasya Tüpgeçiş projesi denizin 108 metre altından geçecek”

Marmaray Projesi’nin bir buçuk asır önce Sultan Abdülmecid döneminde tasarlandığını aktaran Yıldırım, projenin sona yaklaşmış olmasından memnuniyetini dile getirdi. yıldırım şunları kaydetti:

“Projenin 8 yıl sürmesinin arkasında bir neden var. Projenin güzergahında yapılan arkeolojik kazılar… Bu proje İstanbul’un da tarihini değiştirmiştir. 6 bin yıllık tarihi olan dünya şehri İstanbul bu projeyle birlikte artık 8 bin 500 yıl öncesini öğrenmiş durumdadır” değerlendirmesini yaptı.

Marmaray’ın 300 metre güneyinde 2. Tüpgeçit projesinin hayata geçirileceğini aktaran Yıldırım, projeye ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Marmaray lastik tekerlek- marmaray Demiryolu tünel projesi olarak yapılmışken, Avrasya Tüpgeçiş projesi araçların geçişine imkan veren bir projedir. Bu projenin özelliği, bugüne kadar 60 metreyle denizin en derininden geçen proje Marmaray Projesi’ydi. 2. proje bu ünvanı 108 metre derinlikten geçen bir proje olarak hayata geçiyor. Bu proje de devlet kaynağıyla yapılmayıp yap-işlet-devlet modeliyle gerçekleşecek bir projedir.”
Haberleşme alanı

İletişim alanındaki çalışmaların ulaştırma alanındakiler gibi gözle görünür halde olmadığına değinen Yıldırım, iletişimin insan hayatına etkileri nedeniyle çok daha etkili ve önemli olduğunu kaydetti.

Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı’yla beraber FATİH projesini gerçekleştirdiklerini anımsatarak, eğitim alanında modern imkanların kullanımını artıracaklarını kaydetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.