Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Pts 13°C
Sal 16°C
Çar 16°C
Per 13°C

UIC Paris’te Toplandı

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC)’nin 19. Avrupa Bölgesel Kurulu, İcra Kurulu ve 85. Genel Kurul toplantıları 3 Aralık 2014 tarihinde Paris’te gerçekleştirildi.

UIC Paris’te Toplandı
9 Aralık 2014 08:06 | Son Güncellenme: 11 Aralık 2014 08:08
895

Toplantıya, TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Süleyman KARAMAN başkanlığındaki heyet katıldı.
Proje yönetim süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik bir destek olarak Kalite Yönetim Sistemi geliştirilmesi, Demiryolu Standardizasyon Stratejisi vb. konuların görüşüldüğü toplantılarda, ayrıca Gelecekteki Avrupa Demiryolları Sisteminin oluşturulabilmesi için, 2013’de hazırlanan “Challenge 2050” dokümanı, bunu takiben hazırlanan “Demiryolu Teknik Stratejisi” ve CER tarafından hazırlanan “2014-2019 dönemine yönelik Siyasi Görevler için Politika Tavsiyeleri” yayınından sonra Avrupa’da şu anda mevcut olan parçalı demiryolu sistemlerinin geliştirilmesi ve entegre bir sistem gibi hareket edilmesi çerçevesinde, standardizasyon alanında önemli stratejik bir desteğin geliştirilmesine yönelik karar alındı.
UIC bünyesinde online veri toplama ve verilere ulaşma sistemi RAILISIA’nın tekrar aktif hale getirildiği, Shift²Rail projesi ile ilgili bilgi güncellemesi, 2001 yılında kurulmuş olan ve Avrupa Demiryolu Sektörü’nü daha rekabetçi hale getirip daha fazla canlandırmayı hedefleyen ERRAC-Avrupa Demiryolu Araştırmaları Danışman Konseyi bünyesinde gerçekleşen son gelişmeler, Standardizasyon konularında CEN (Avrupa Standardizasyon Komitesi) ve CENELEC (Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi) ile işbirliği içerisinde geliştirilme aşamasında olan strateji konuları da ele alındı.

Süleyman Karaman Ortadoğu Bölgesel Kurulu Başkanı olarak, UIC Başkanı ve Rusya Demiryolları Genel Müdürü Bay Yaku, UIC Genel Müdürü Bay Loubinox, AFRİKA Bölgesel Kurulu Başkanı Sn.M. Khlie ( Fas Demiryolları Genel Müdürü), Asya-Pasifik Bölgesel Kurulu Başkanı S. Seino (Doğu Japonya Demiryolları Başkanı), Avrupa Bölgesel Kurulu Başkanı M.Elia (İtalya Demiryolları CEO’su), Latin Amerika Bölgesel Kurulu Başkanı Quintella (Brezilya Demiryolları Başkanı), Kuzey Amerika Bölgesel Kurulu Başkanı Vanderclute (ABD Demiryolları Başkanı), SNCB (Belçika) CEO’su Cornu, DB (Almanya) CEO’su Grube, INFRABEL (Belçika) CEO’su Lallemand, SNCF (Fransa) CEO’su Pepy ve RENFE (İspanya) CEO’su Vasquez-Vega ile bir araya gelerek UIC içerisinde yapılan çalışmalar ve idari konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
İcra Kurulu ve 85. Genel Kurul toplantılarında UIC Standardizasyon Platformunun çalışmaları, 2014 yılı içerisinde UIC Fişlerinin (10 Adet) IRS-Uluslararası Demiryolu Standardına dönüştürülmesi ile ilgili çalışmalar, bu kapsamda 1520 ekartman sistemi ile ilgili OSJD ile ve IEC/ISO ile yapılan işbirlikleri, IRRB-Uluslararası Demiryolu Araştırma Kurulu’nca yapılan çalışmalar, Uluslararası Trafikte Yolcu Vagonlarının mübadelesi ve kullanımını düzenleyen RIC’ın çok taraflı bir sözleşme olarak benimsenmesine yönelik çalışmalar kapsamında Özel bir Grup oluşturulması, Birleşmiş Milletlerle yapılan çalışmalar kapsamında karbon oranı düşük olan demiryolu taşımacılığına dikkat çekmek için yapılacak bir dizi etkinlik ve kampanya olan COP21 Train ile ilgili genel bilgiler, 2014 ve 2015 yıllarına yönelik bütçe sonuçları ve tahminleri, bölgesel kurullardan haberler, UIC Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürünün görev sürelerinin uzatılması, UIC Emniyet Platformunun, Bütçe & Denetleme Komitesi Başkanlarının atanması, yeni üyelikler, üyeliklerin askıya alınması ve üyelikten çekilme konuları ele alınmıştır. 2015’de UIC Bölgesel Kurulları’nda yapılacak bir dizi etkinliğin yapılması kararı da alınmıştır. Bunlar arasında en önemlilerinden bir tanesi de 2015 Eylül ayında İstanbul’da TCDD ve UIC İşbirliği ile düzenlenecek olan Bussiness and Investors’s Forum (İş ve Yatırımcılar Forumu) olduğu vurgulandı.

Bu toplantıların yanı sıra, TCDD Genel Müdürü ve aynı zamanda UIC RAME (Orta Doğu Bölgesel Kurulu) Başkanlığını yürüten Süleyman KARAMAN, Ürdün Hicaz Demiryolları (JHR) Genel Müdürü Salah Al Louzi ve Suudi Arabistan Demiryolları (SRO) Başkanı Mohammad Khalid Al-Suwaiket başkanlığındaki heyetlerle ikili görüşmelerde de bulunmuştur. Toplantılarda, TCDD-JHR ve TCDD-SRO’nun mevcut ilişkileri ve işbirliklerinin geliştirilmesine yönelik yollar, bu bağlamda SRO’nun ihtiyacı olan eğitimler için SRO heyetlerinin TCDD’yi ziyareti, RAME içerisinde demiryollarının etkinliğinin önemi ve bunun geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımlar ele alındı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.