Dolar 32,2580
Euro 35,0242
Altın 2.447,03
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Açık
İstanbul
20°C
Açık
Per 22°C
Cum 22°C
Cts 21°C
Paz 22°C

Lojistikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika cazip

Lojistikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika cazip
20 Nisan 2009 19:15 | Son Güncellenme: 11 Mayıs 2014 19:16
859

Türkiye’de lojistik sektörünün önde gelen isimleri arasında yer alan ve sektördeki ilk yabancı ortaklı kuruluşu olan Balnak, krizin Avrupa’ya yönelik taşımaları önemli oranda düşürmesi nedeniyle yeni ürünlere ve pazarlara yöneliyor. 
Balnak Pazarlama ve Satış Koordinatörü Emre Yenal, ihracat ve ithalat taşımalarında eski parlak dönemlerin geride kaldığını, Türk şirketlerinin Avrupa ve Rusya pazarlarının daralması nedeniyle yeniden Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yöneldiklerini ve yatırımlarını da bu bölgelere kaydırdıklarını söyledi. 

Yenal “Biz de yakın zamana kadar Rusya’ya çok yoğun çalışıyorduk. Kriz Rusya’yı da çok etkilediği için inşaat sektörü başta olmak üzere birçok sektör bu ülkeden çekildi. Şimdi Irak’ta, Arap Yarımadası’nda Libya’da büyük müteahhitlik yatırımları gerçekleştiriliyor. Lojistik taşımalarımızda şimdilerde 100 müşteriden neredeyse 30’u Irak, Suriye, Libya Fas gibi ülkelere yönelmiş durumda” dedi.

ANKA’ya konuşan Yenal “Biz, yakın zamana kadar Rusya’ya çok yoğun çalışıyorduk. Kriz Rusya’yı da çok etkilediği için inşaat sektörü başta olmak üzere birçok sektör bu ülkeden çekildi. Şimdi Irak’ta, Arap Yarımadası’nda, Libya’da büyük müteahhitlik yatırımları, otoyollar, iş kompleksleri gerçekleştiriliyor. Lojistik taşımalarımızda şimdilerde 100 müşteriden neredeyse 30’u Irak, Suriye, Libya Fas gibi ülkelere yönelmiş durumda” dedi.

“AVRUPA’YA TAŞIMALARDA DEMİRYOLU HATTI KURUYORUZ”

Türkiye’de yılda 850 bin seferin yapıldığını ve bunun yüzde 70’inin Avrupa’ya olduğunu hatırlatan Emre Yenal şunları söyledi: “ Şimdi Avrupa’da ciddi bir daralma var. O yüzden lojistik firmaları da yeni pazarlar bulmak zorundalar. Biz de intermodal dediğimiz entegre taşıma ile kara, deniz ve havayolu ve demiryolunu kullanan bir sistem geliştirmiş durumdayız. Türkiye’yi Belçika ile bağlayacak olan demiryolu projesi Cream Project, TCDD’nin öncülüğünde 2010’da tamamlanması planlanan yeni bir proje ve Balnak bu önemli projede TCDD ile beraber Türkiye’yi temsil ediyor. Belçika ile Türkiye arasında yeni bir demiryolu hattı kurulacak. Ve Türkiye’den TIR platform vagonlara yüklenerek demiryolu ile Avrupa’ya taşınacak. Böylece çekiciye gerek kalmadan, yükler tenteli ve kapalı TIR’larla çevreye hiç zarar vermeden ve daha ekonomik koşullarda maliyet ve zaman da kazandırarak Avrupa’ya taşınabilecek” .

“LOJİSTİKTE ÇOK FİRMA VAR, KONSOLİDASYON KAÇINILMAZ”

“Türkiye ekonomisi ne kadar büyürse lojistik en az beş katı büyür” diyen Yenal, son ekonomik büyüme revizyonlarından sonra, ekonomide yüzde 3’ün üzerinde bir küçülme öngörüldüğünü, lojistik sektörünün de iyimser tahminle yüzde birler civarında büyüyeceğini söyledi.

Lojistik sektöründe Türkiye’de önemli bir arz fazlası olduğuna dikkat çeken Yenal “ Hem yurtiçi ticaret hem de yurtdışı ticaretteki düşüş nedeniyle taşıma talebi azaldığı için, şimdi arz cephesinde de değişimler bekliyoruz. Lojistik ve taşımacılık sektöründe hizmet veren neredeyse 10 binin üzerinde şirket var. Bu yıl sektörde önemli bir hareketlilik bekliyoruz. Şirket birleşmeleri, satın almalar, konsolidasyonlar olabilir. Ya da bazı firmalar tümüyle bu pazardan çekilebilirler. Bu konsolidasyonlardan sonra arz cephesinde de dengeler yerine oturacaktır” değerlendirmesini yaptı.

“FAS’A KARAYOLUNDAN AKTARMASIZ 6 GÜNDE YÜK TAŞIYORUZ”

Kriz nedeniyle yeni ürünler geliştirdiklerini söyleyen Yenal şu bilgileri verdi: “ Kuzey Afrika ülkelerine deniz yoluyla yapılan taşımalar 15-20 günlük bir zamanı alıyor. Özellikle son dakika siparişleri ve ani gelişen talepler nedeniyle tekstil gibi sektörler için denizyolu yeterince pratik olmayabiliyor. O yüzden biz Türkiye’den Fas’a karayoluyla ilk kez aktarmasız taşımacılık başlattık. Şu anda karayolundan aktarmalı seferler de var, ancak onlar da 15 güne kadar çıkabiliyor. Bizim karayolu seferimiz aktarmasız olduğu için 6 gün gibi çok kısa sürede yükleri Türkiye’den Fas’a ulaştırıyoruz. Kriz koşullarında böyle bir yeni ürün geliştirirken, bu şekilde Türkiye’yi de Kuzey Afrika’nın en uç noktasına karayolundan ilk kez aktarmasız bağlamış olduk”.

“ORTADOĞU’YA VAGONLA TAŞIMACILIĞA BAŞLADIK”-

Emre Yenal, krizde azalan talebi dengelemek üzere geçen aylar içinde bir yeni ürün daha geliştirdiklerini, Suriye başta olmak üzere bölge ülkelerine TCDD’den kiralanan vagonlarla parsiyel yük ve eşya taşımacılığına başladıklarını söyledi. Yenal bu konuda şu bilgileri aktardı: “ Bu bölgeye yapılan taşımalar şirketlerin küçük adetli olarak adlandırdığımız parsiyel taşımalarından oluşuyor. Bir aydır bu uygulamaya başladık. Özellikle yük ve eşyaları için tek başlarına bir kamyon ya da TIR’ı dolduramayacak olan şirketler için önemli bir hizmet oldu. Suriye’ye kuru gıda ve bakliyat gibi taşımaların yanı sıra ev eşyası, inşaat malzemesi gibi parsiyel taşımalar da bu dönemde yaygın olarak yapılırken, firmalara maliyet avantajı sağladık”.

Taşıma için TCDD ile anlaştıklarını ve vagon kiraladıklarını aktaran Yenal “ Birincisi bu taşımalar daha ekonomik. Vagon taşımacılığı hem çevreye zarar vermiyor hem de şirketler için önemli bir maliyet avantajı getiriyor. Haydarpaşa’dan her hafta bize tahsis edilmiş vagonlar ile bir katar kaldırıp bu taşımaları gerçekleştiriyoruz. Vagon taşımacılığında 2008’de TCDD’den başarı ödülü aldık. Balnak bu alanda en fazla hizmet veren 3 firmadan biridir” dedi.

“AKTARMA VE DAĞITIM MERKEZLERİMİZ TÜRKİYE’Yİ KAPSIYOR”

Balnak’ın ekonomik kriz ortamında yatırımlarına devam ettiğini vurgulayan Yenal şu bilgileri verdi: “ Hizmet kalitemizi ve hızımızı arttırmak için sistem güncelleme ve yazılıma bir milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Ayrıca şube, aktarma merkezi ve depolama tesislerine yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Şu an Türkiye’de 35 noktada şubelerimiz, aktarma merkezlerimiz ve depolarımız bulunuyor. Şubat ayında Sabiha Gökçen Havaalanı ofisimizi ve geçen yılın sonunda da Adana bölge ofisimizi hizmete açtık. Ayrıca yine geçen aylar içinde Erzurum, Trabzon ve Diyarbakır’da aktarma merkezleri açarak toplam aktarma merkezi sayımızı 15’e çıkardık. Yeni aktarma merkezlerimizle artık Türkiye’nin çok büyük bölümünde parsiyel dağıtımı rahatlıkla yapabilir hale geldik”.

Balnak’ın ithalat ve ihracat taşımalarının yılda 20 bine ulaştığını ve 130 bin adet de yük taşıdığını belirten Yenal“ Pazar çok büyük. 10 binin üzerinde firma var. O yüzden taşımacılıkta en fazla pazar payı yüzde 4’lere ulaşıyor. Balnak’ta bu bakımdan ilk 5 içinde yer alıyor.2009’da yeni depolama projelerimiz, yeni açtığımız Fas, İspanya, Avusturya karayolu parsiyel hatlarımız, Libya’da gerçekleştirdiğimiz proje taşımacılığımız, yurt içi parsiyel taşımalarda gelişen yapımız ile yüzde 5 büyümeyi planlıyoruz. Ciro hedefimiz de 140 milyon Euro civarında” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.