Dolar 28,9080
Euro 31,2644
Altın 1.872,00
BİST 8.057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Çar 14°C
Per 10°C
Cum 7°C
Cts 9°C

Marmaray’da Güvenlik Sorunu Var mı?

Marmaray’da Güvenlik Sorunu Var mı?
23 Ekim 2013 21:59 | Son Güncellenme: 22 Mayıs 2014 22:01
873

İddiaların sahibi Marmaray Projesinde 12 yıl çalışmış, Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisliği’nden 2008’de emekli olan Elektrik/ Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan.

Behçet Akcan projenin seçime yetiştirilmesi pahasına birçok eksikle açılmaya çalışıldığını ve bu durumun ölümlere varabilecek tehlikelere davetiye çıkaracağını iddia etmişti.

Akcan iddialarını 15 maddede anlatmıştı.

 Büyük ilgi gören ve medyada geniş yer bulan haberimize Ulaştırma Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık yetkilileri iddiaları yalanlarken “haber gerçek dışıdır. Kamuoyu nezdinde bir takım mesnetsiz korku ve paniğe neden olabilecek yanlış ifadeler ve bilgiler içermektedir” ifadelerini kullandı.

Haberdeki iddiaları yine madde madde yanıt veren Bakanlığın cevap ve düzeltme metni şöyle: 

“Marmaray Projesi, Ayrılık Çeşmesi ve Kazlıçeşme İstasyonları arasındaki 13.6 Km uzunluğundaki kesimi kapsamaktadır.

CR3 Sözleşmesi altında ihaleye çıkarılan, Kazlıçeşme- Halkalı ve Söğütlüçeşme- Gebze arasındaki Banliyö Hatlarının Rehabilitasyonu Projesi tamamen ayrı bir proje ve ayrı bir ihaledir.

İstanbul halkının yaşadığı trafik problemine çözüm üretebilmek adına, Marmaray Projesinin 29 Ekim 2013’te işletmeye açılması hedeflenmiş ve bu kesime ait tüm E&M sistemlerinin (sinyalizasyon, telekomünikasyon, SCADA, cer gücü temini, otomatik bilet sistemi v.s) tamamlanması ve testlerin yapılması gerçekleştirilmiştir. Hattın güvenli ile ilgili olarak (TUV-SUD) kuruluşu görevlendirilmiş, sertifikalandırma çalışmaları hattın işletmeye alınmasından önce tamamlanacaktır.

İddialara gelince;

1–2–3–4 ) Marmaray Sisteminde CBTC (İletişim Temelinde Tren Kontrolü) olarak adlandırılan sinyal sistemi kullanılmaktadır. Sinyal sisteminde ATP ( Otomatik Tren Koruması), ATC ( Otomatik Tren Kumanda), ATO ( Otomatik Tren İşletme) ve ATS ( Otomatik Tren Denetim) sistemleri tamamen fonksiyoneldir ve işletme öncesi testler yapılmıştır.

5. sistem tam güvenli olarak inşa edilmiş olup, tünel içini su basması ile ilgili oluşacağı öne sürülen acil durum için tedbir oluşturulmuş ve bu durumu önlemek için Sirkeci ve Üsküdar istasyonlarının deniz tarafı çıkışlarına sızdırmaz otomatik kapılar mevcuttur.

6. Ayrılık Çeşmesi Kazlıçeşme arasında hizmete açılacak olan Marmaray Projesinin kumanda merkezi Üsküdar İstasyon sahasında tesis edilmiş olup, bağımsız olarak çalışacak olan bu kumanda merkezi gerekli güvenliğe sahip bulunmaktadır.

7. Maltepe Merkezi’nin yedekleyicisi olarak çalışacak olan Halkalı Sıcak Takip izleme- kumanda sistemi yenileme çalışmaları devam eden banliyö hatları ile ilgili konudur.

8. Üsküdar OCC (İşletim Kontrol Merkezi) fonksiyon ve güvenlik gereksinimleri, Gebze- Söğütlüçeşme, Kazlıçeşme- Halkalı Banliyö Hatlarının Rehabilitasyonu işi tamamlandığında Maltepe’de kurulacak olan OCC (İşletim Kontrol Merkezi) ile aynı özelliklere sahiptir.

9. Acil Durum Kurtarma Lokomotifleri temin edilmiş olup, lokomotiflerden biri Kazlıçeşme T3 hattında (bekleme hattı) gare edilecek ve diğeri ise Haydarpaşa’da gare edilecektir. Böylece acil durum anında derhal hatta erişim sağlanacaktır.

10. 13.6 Km uzunluğundaki Marmaray Projesinin 29 Ekim 2013 tarihinde işletmeye açılacağı hem BC1 hem de CR3 Sözleşmesinde açık olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla, Yüklenici Firmalar, sigorta kapsamlarını bu durum göz önüne alarak belirlemişlerdir.

11. Sistem bütünlüğünün bozulması iddiası tamamen gerçek dışıdır. Öncelikli olarak Kazlıçeşme ve Ayrılıkçeşme arasındaki Marmaray sistemi işletmeye açılacak ve daha sonraki aşamada, Gebze ve Halkalı bağlantısı gerçekleştirilecektir.

12. Üsküdar istasyonunda tesis edilen Kumanda Merkezi için CR3 Sözleşmesine dahildir.

13. 29 Ekim 2013’te başlayacak olan işletme ile ilgili olarak tüm acil durum senaryoları TCDD ile ortak olarak hazırlanmış, Polis, itfaiye, ambulans, AFAD vb… gibi kurum ve kuruluşların katılımında düzenlenen Güvenlik Komitesi Toplantılarında görüşülmüş TUV- SUD kuruluşu da sürece dahil edilmiştir. Bu senaryolar için tüm eğitimler tamamlanmıştır.

14. İddia edilenin aksine Marmaray Projesi TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilecektir. Güvenli bir işletmenin sağlanabilmesi için, gerek teorik ve gerekse iş başı eğitimleri yoğun bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Dr. Müh. Haluk İbrahim ÖZMEN

Bölge Müdürü”

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.