Dolar 33,0898
Euro 36,2887
Altın 2.625,12
BİST 11.134,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Açık
İstanbul
33°C
Açık
Cum 33°C
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 31°C

Demiryolları’nda 35 bin fazla personel varmış

Demiryolları’nda 35 bin fazla personel varmış
6 Aralık 2001 20:02 | Son Güncellenme: 6 Mayıs 2014 20:05
1.455

TCDD Genel Müdürü Vedat Bilgin, 50 bini aşkın personeli bulunan kurumda, personel sayısının 2005 yılına kadar her yıl yüzde 25 oranında azaltılarak yılda 125 milyon dolar tasarruf sağlanabileceğini açıkladı. Bilgin’in bu hesabı, TCDD’de 35 bin kişinin fazladan çalıştığını ortaya koyuyor.
TCDD Genel Müdürü Vedat Bilgin, 50 binin üzerinde çalışanın çoğunun büro elemanı olduğundan yakınarak, personel sayısında 2005 yılına kadar her yıl yüzde 25 düzeyinde yapılacak azaltmalarla yılda 125 milyon dolar gelir sağlanabileceğini söyledi. Bilgin’in açıklamaları ışığında 2005 yılına kadar her yıl yüzde 25 tenkisat yapılması durumunda da personel sayısı 15 bine düşecek. Bu projeksiyona göre, Kurum’da 35 bin kişi fazladan çalışıyor.

Bilgin, ANKA’ya yaptığı açıklamada, IMF’ye verilen niyet mektubunda zarar eden 10 hattın kapatılacağı yönündeki taahhüde açıklık getirdi. Verimsiz hatların kapatılması ya da seferlerin en aza indirilmesi yönündeki çalışmaların yeni olmadığını anlatan Bilgin, geçen yıl haziran ayında bu kapsamdaki 22 hattı kapattıklarını, 22’sini daha kapatmaya hazırlandıklarını kaydetti. Bilgin, kapatılacak hat sayısının 50’ye ulaşacağını bildirdi.

Kamuda gündeme getirilen zorunlu emeklilik konusuna da değinen Bilgin, TCDD’nin 50 binin üzerinde personeli bulunduğunu; ancak bunların çoğunun büro elemanı olduğunu kaydetti.

Sağlanacak tasarruf göz önüne alındığında, TCDD’de çalışan her bir personelin maliyeti aylık 1 milyar 250 milyon lira düzeyinde bulunuyor.

Karayolları yatırımı yapan Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, genel bütçe olanaklarından yararlanmasına karşın TCDD’nin KİT statüsünde bulunması nedeniyle mali açıdan Hazine’ye bağımlı olduğuna işaret eden Bilgin, TCDD’nin işletme ve altyapı yatırımlarının ayrılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Bu amaçla bir yasa çalışması yürüttüklerini kaydeden Bilgin, ulaşım alt yapısının bir bütün olarak ele alınıp, karayolu ve demiryolu projelerinin finansamının aynı elden sağlanmasının önemli olduğunu ifade etti.

Vedat Bilgin, Türkiye’nin ulaşım sorununu çözmek için 5 milyar doların yeterli olduğunu belirterek, ‘‘Bu kaynak ayrılsın, Türkiye’de ulaşım sorununu biter’’ diye konuştu.

Zorunlu emeklilikte ilk adım Telekom’dan

Türk Telekom, hükümetin, 2002 yılı için hedeflediği 7 katrilyon liralık tasarruf önlemleri arasında yer alan emekliliğe teşvik için ilk adımı atarak, emekli olmak isteyen personelden dilekçelerini topladı.

Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk imzasıyla yapılan duyuruda taşra ve merkez örgütüne yönelik yapılan duyuruyla, süresi dolan personelin başvurması durumunda yüzde 30 ek kıdem tazminatıyla emekliye sevk edileceği bildirdi. Bu kapsamdaki Türk Telekom personeli için başvuru süresi 23 Kasım’da sona erdi.

491’i kadrolu, 19 bin 935’i sözleşmeli ve 53 bin 883’ü iş mevzuatına tabi olmak üzere toplam 74 bin 309 personeli bulunan Türk Telekom’un, emeklilik süresi dolan personel sayısının 13 bin dolayında bulunduğu hesaplanıyor. Yetkililer, bu uygulamadan 6-7 bin kişinin yararlanmasının beklendiğini bildirdiler. 

YORUMLAR

  1. mahmut ndemirkolllllu dedi ki:

    sayı değil verime bakmalı.öncelikle tcdd ve dmy taşımacılık a.ş de kızağa çekilen bankamatik memurların ya görevlendirilmesi yada başka kurumlara aktarılması veyahut emekliye sevkedilmesi çok yönlü olarak kuruma fayda sağlayacaktır.demiryolculuk çok zor meşegatli riskli işdir.dışarıdan anlaşılmaz.bun üst yöneti
    mde pek anlamaz..kurumun kızakta kişi tutması çalışanın verimini azaltır..vede yönetimin aciziyetini gösterir.birimlerin başına dışarıdan vasıfsiz kişilerin getirilmesi kuruma ihanettir.çalişanlardan uzman liyakatlı yetenekli vasıfli uzmanların birim başlarına getirilmeli.. faal personel(özellikle 7×24 vardiyalı çalışan trenlerin teşkil ve muayene kontrol yapan vb)teknik personelin mağdur edilmemesi gerekir.yönetim emekli olmuş emektarlardanda yararlanmasını bilmeli.başarılar dileğiyle