Dolar 27,1641
Euro 28,9137
Altın 1.681,71
BİST 8.071,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Cts 30°C
Paz 26°C
Pts 25°C
Sal 24°C

Demiryolu Eğitiminde Dijital Dönüşüm Projesi Digirail (Vet) Tanıtıldı

DigiRail (VET) ile emniyet kritik meslek için dijital eğitim materyallerinin hazırlanacağı proje tanıtım toplantısı yapıldı.

Demiryolu Eğitiminde Dijital Dönüşüm Projesi Digirail (Vet) Tanıtıldı
15 Temmuz 2021 14:00
72

Tren Sürücüsü, Vagon Teknisyeni, Trafik Kontrolörü, Tren Teşkilcisi, Demiryolu Hat Bakım Onarımcısı, Raylı Sistemler Sinyalizasyon Bakımcısı gibi sektör mesleklerinde, mesleki eğitim için online ve yüz yüze eğitimle desteklenen karma eğitimlerin geliştirilmesini amaçlayan Demiryolu Eğitiminde Dijital Dönüşüm Projesinin tanıtım programında, Fransız Certifer Firmasının Türkiye Temsilcisi Genel Müdür Ercan Yıldırım, Zagreb Üniversitesi’nden Dr. Borna Abromovic, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük açılış konuşması yaptı.

“DigiRail (VET) ile emniyet kritik meslek için dijital eğitim materyalleri hazırlanacak”

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük: “Bugün başlangıç toplantısını yaptığımız ve 24 ayda tamamlanması öngörülen bu proje gelecekte sektörümüz açısından çok önemli kazanımlar sağlayacaktır. Bu projemiz ile demiryolu sektöründe çalışan özellikle emniyet kritik personelin eğitimlerinde klasik eğitim metotlarından farklı olarak yeni nesil eğitim metotları kullanılacak. Yeni nesil eğitim materyalleri gerçekleştirilecek. DigiRail (VET) ile demiryollarında belirlenmiş 5 tane emniyet kritik meslek için dijital eğitim materyalleri hazırlanarak bu mesleklerde çalışanların öğrenme yaşantılarına bariz katma değer yaratılacaktır. Bu projemiz ile demiryolu sektöründe çalışan özellikle emniyet kritik personelin eğitimlerinde klasik eğitim metotlarından farklı olarak yeni nesil eğitim metotları kullanılacak, yeni nesil eğitim materyalleri geliştirilecektir. Digi-Rail(VET) Projesi ile demiryollarında belirlenmiş 5 tane emniyet kritik meslek için dijital eğitim materyalleri hazırlanarak bu mesleklerde çalışanların öğrenme yaşantılarına bariz katma değer yaratılacaktır.” dedi.

“Yüksek hızlı tren seti bakımcılarının belgelenmesini amaçlayan High Speed MAPDaR projemiz de başarıyla devam etmektedir.”

Avrupa Birliği hedeflerinden olan hayat boyu öğrenme ve hareketliliğin gerçekleştirilmesi, eğitim ve öğretimin kalite ve verimliliğinin arttırılması, yaratıcılık, yenilikçiliğin teşvik edilmesi, sosyal içermeyi ve istihdam edilebilirliğin artırılması hedeflerine uygun nitelikte olduğunu söyleyen Pezük,” Bu kapsamda TCDD Taşımacılık ailesi olarak başladığımız yüksek hızlı tren seti bakımcılarının adil, şeffaf bir şekilde belgelenmesini amaçlayan High Speed MAPDaR projemiz de başarıyla devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Pezük ayrıca şunları söyledi: “TCDD ile iş birliği içinde hazırladığımız Erasmus Akreditasyonu kapsamında; Avrupa’daki demiryolu sektörünün temsilcileri ile işbirliği yaparak, demiryolcuların başta demiryolu emniyet kavramı olmak üzere teknik ve mesleki alanlarda uzmanlaşmalarını, bilgi, beceri ve deneyimlerini artırmalarını sağlayarak; eğitim, staj gibi faaliyetler düzenleyeceğiz. 2021-2027 dönemi için hazırlamış olduğumuz uluslararasılaşma stratejisine uygun olarak saydığım alanlarda fon desteği alınacaktır.”

Pezük, DigiRail(VET) Projesinin sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

“TCDD olarak hem dijital personel hareketliliği hem de dijital eğitim faaliyetleri anlamında gelişim yolculuğumuzu başlattık”

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise :” Mesleki eğitim için online ve yüz yüze eğitimle desteklenen karma eğitimlerin geliştirilmesi, hayatımızın zaten bir parçası olan dijital dünyanın kolaylıklarının demiryolu eğitiminde kullanılması anlamında bu proje ile başlatılan çalışmaları oldukça önemsiyorum. TCDD olarak hem dijital personel hareketliliği hem de dijital eğitim faaliyetleri anlamında gelişim yolculuğumuzu başlattık. Türkiye Demiryolu Akademisi bünyesinde ortaya konulan çevrimiçi eğitimler; çalışanlarımıza, istediği zaman istediği yerden ulaşabileceği bir eğitim ortamı sağlıyor. Demiryolu eğitiminin gelişimine ve dijitalleşmesine odaklanacak olan DigiRail Projemize destek sağlayan Avrupa Birliği Başkanlığına, Türkiye Ulusal Ajansına, proje ortaklarımıza ve projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm uzmanlarımıza teşekkür ediyorum. “ dedi.

Açılış konuşmasının ardından Genel Müdürler ve Certifer Firması ile Zagreb Üniversitesi Yasal Temsilcileri Erasmus Akreditasyon Mutabakat Zaptını imzaladılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.