Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

Demiryolu Yöneticileri Bakü’de Biraraya Geldi

BTK yük taşıma tarifeleri konusunda görüşbirliğine varıldı.

Demiryolu Yöneticileri Bakü’de Biraraya Geldi
17 Kasım 2017 13:40 | Son Güncellenme: 23 Kasım 2017 13:42
393

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, demiryolu ve Hazar ve Batum Liman Müdürleri 16 Kasım 2017 tarihinde Bakü’de biraraya geldi.

Görüşmelerde, ülkelerarası yük akışının arttırılması, Avrasya’da önemli ulaştırma koridorlarından biri olan Trans-Hazar uluslararası taşıma güzergahının verimli kullanımı ile yük akışının bu koridora yönlendirilmesinin gerekliliği ve öneminin altı çizildi.

“Rusya’dan gelen yükler Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye gönderilecek”

Açıklamalarda bulunan Azerbaycan Demiryolları QSC’nin Başkanı Cavid Gurbanov BTK’nın faaliyetinden ve öneminden söz ederek, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun devreye alınması ile Azerbaycan devletinin sadece enerji taşıyıcılarını dünyaya veren devlet olarak değil, hem de bir transit devlet olarak kendi varlığını ortaya koyduğunu söyledi.

Azerbaycan’ dan geçen koridorlarda tek tarife konusunu uygulamaya çalıştıklarını söyleyen Gurbanov, “Bu toplantıların ana amacı konteyner taşınmasının ücretlerini düzenlemek, ücretlerin rekabete dayanıklılığı ve işletmeler için uygun olmasını sağlamaktır. Hiç kimseye engel olmayacağız, hiç kimsenin yükünü elinden almayı düşünmüyoruz, kendi koridorumuzun gelişmesine çalışacağız.” dedi.

Azerbaycan’ın Rusya ile Türkiye arasındaki yük taşımalarda köprü rolünü oynayacağını belirten C. Gurbanov şunları söyledi: “Bizim asıl işlerimiz Kazakistan, Türkiye ile birliktedir. Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun yüklerini biz bulmalıyız. Bakü-Tiflis-Kars Azerbaycan’a büyük kar payları sağlayacaktır. Bu demiryolu hem de Astana’ya kadar gidecektir, Türkiye’den gelen yüklerin Astana’ ya gitmesi sağlanacaktır. Hem de Rusya’dan gelen ve gönderilen yükler bizim üzerimizden Türkiye’ye gidecektir. Dünyanın en büyük ahşap ihracatçısı Rusya’dır, onun en büyük alıcısı da Türkiye’dir. Onların arasında çok büyük ticaret ilişkileri mevcuttur. Karadeniz sahillerindeki limanlarda yoğunluk var. Biz bu yüklerin Azerbaycan üzerine geçeceğini düşünüyoruz.”

C. Gurbanov “Biz bu toplantıda tarifeleri aşağı düşürdük. Hem Gürcistan, hem Türkiye, hem Kazakistan devletleri, hem de Hazar Deniz Gemiciliği, Azerbaycan üzerinden geçen yüklerin hem güvenliğinin sağlandığını, hem ücretlerinin düzenlendiğini, hem de yüklerin hızlı bir biçimde adresine ulaştırılacağını teyit ettik.

“Kazakistan ile ülkemiz arasındaki yük cirosu üç milyon tona ulaştırılacaktır”

QSC Başkanı, Kazakistan ile Azerbaycan arasındaki yük cirosunun bu yılın 9 ayında geçen yıla kıyasla yüzde 251 arttığını vurgulayarak: “Bu koridor artık devrededir. Yükler 2019 yılında üç milyon tonun üzerinde olmalıdır. Söz konusu mevcut yükler değildir, yeni yüklerden bahsediyoruz. Şimdiki yüklerle birlikte 3,5 milyon – 4 milyon civarında olabilir. Bu genellikle Azerbaycan üzerinden geçen transit yükler olacaktır, hem Azerbaycan’a gelen ithalat ürünleri, Kazakistan’ın Azerbaycan’a ihracı olacaktır. Aynı zamanda Türkiye’nin Orta Asya ülkelerine yüklerinin gönderilmesi de vardır. O da bir milyon ton civarında oluşmuştur. Bu yükler daha da artabilir.”

Azerbaycan Hazar Deniz Gemiciliği, QSC’nin Başkanı Rauf Veliyev de “Hazar Deniz Gemiciliği tarafından 13 adet feribotun kullanıldığını, iki adet feribotun da inşasının devam ettiğini, mevcut altyapıyla Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattına yük taşıyacaklarını söyledi.

“Bu işbirliği hem devletlere, hem de bölgeye yarar sağlayacaktır”

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt da gazetecilere yaptığı açıklamasında gelecekte BTK ile taşınan yüklerin hacminin artırılacağını belirterek şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı 30 Ekim’de Cumhurbaşkanımızın iştiraki ile açıldı ve ilk trenler başarılı bir şekilde Bakü’den Türkiye’nin Mersin şehrine başarılı ulaştı. Bu rotayı sekiz gün olarak planlamıştık, ama yedi gün içerisinde Mersine ulaştı. Bugün burada dostlarımızla birlikte bu koridorun en etkin ve verimli bir biçimde nasıl kullanacağımızı, bu koridordaki taşımaların şartlarının ne olacağını görüşüyoruz. Şu an demiryolu yöneticileri ile düzenlemiş olduğumuz toplantılarda Türkiye’den Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Çin ve ters yönde Türkiye’ye ve Avrupa’ya çok büyük potansiyel olduğunu görüştük. Başlangıç aşamada üç milyon ton olan yükün, kısa sürede altı milyon tona ulaştıracağımızı düşünüyoruz. Dost ve kardeş ülkelerle olan bu işbirliğimiz hem ülkelere yarar sağlayacak, hem de bölgeye yarar sağlayacaktır. Bu demiryolu hatlarının açılışında emeği olan başta Azerbaycan, Türkiye ve diğer ülkelerin cumhurbaşkanlarına ve Azerbaycan Demiryolları QSC’nin Başkanı Cavid Gurbanov’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Kurt, Türkiye’nin taşımacılıktan lojistiğe geçtiğine, Londra’dan Pekin’e kadar geniş bir coğrafyada taşımacılığı hedeflediklerini belirterek,” Hükümetlerimizin sektörümüzü desteklemeleri sonucunda her anlamda güçlenen demiryolu, ulaştığı her yerde bereketi artıracak, barış ve kardeşlik duygularını daha da pekiştirecektir. Biz işbirliğimizi geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bunun en güzel meyvesi BTK demiryoludur. Bundan sonra açılan bu yol çok güzel işbirliği, güç birliği alanları yaratacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

30 Ekim 2017 tarihinde açılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun devreye alınması ve bu koridordaki taşımaların arttırılması konusunda fikir birliğine varılan görüşmelerde, “Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı” Uluslararası Birliği” Tüzel Kişiler Birliği’nin Genel Kurul toplantısının sonunda “Azerbaycan Demir Yolları” QSC’nin Başkanı Cavid Gurbanov, “Kazakistan Demiryolları” Ulusal Şirketinin Başkanı Kanat Alpısbayev, “Gürcistan Demiryolu” A.Ş.’nin Başkan Yardımcısı Aleksi Nikolaşvili, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt, “Azerbaycan Hazar Deniz Gemiciliği” QSC’nin Başkanı Rauf Veliyev, “Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı” QSC’nin Genel Müdürü Taleh Ziyadov ve Batum Deniz Limanının Genel Müdür Yardımcısı İlyas Muktarov’un katılımları ile ilgili belgeler imzalandı.

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdür Veysi Kurt Azerbaycan’ da ikili görüşmeler ve ziyaretlerde de bulundu. Bu kapsamda Azerbaycan ve Kazakistan Demiryolları temsilcileri ile yüklerin karşılıklı olarak taşınması, ilerletilmesi ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulundular. Ayrıca Genel Müdür Veysi Kurt ve Lojistik Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy Azrebaycan Demiryolları (ADY)’ ye de bir nezaket ziyaretinde bulundular.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.