Dolar 28,9105
Euro 31,7323
Altın 1.899,73
BİST 8.009,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 20°C
Cts 19°C
Paz 12°C

TMMOB: TCDD kültür mirasını satıyor

TMMOB: TCDD kültür mirasını satıyor
30 Nisan 2007 15:29 | Son Güncellenme: 10 Mayıs 2014 15:30
788

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’ne ait Türkiye kültür mirasının işletme fazlası nedeniyle satıldığını ileri sürdü. TMMOB, TCDD’nin satışı yapılacak taşınmazların imar planlarının Kamu İhale Kanunu’na bağlı kalınmaksızın yaptırılabileceğine ve Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından askı sürelerine tâbi olmaksızın doğrudan onaylanabileceğine dikkat çekti.

TMMOB yapılan yazılı açıklamada, 5335 Sayılı Kanun’un 32’inci maddesi ile Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün, mülkiyetindeki işletmecilik fazlası taşınmazları yeni demiryolu inşaatı ve mevcut demiryollarının bakım ve onarımı ile iyileştirilmesinde kullanılmak koşuluyla satmak yada devretmekle yetkilendirildiği hatırlatıldı.

Devlet Demiryolları’nın diğer parasal kaynaklara yük oluşturmadan kendi kaynaklarıyla çözüm arayan bir tavır sergilemesinin olumlu gözüktüğü ifade edilen açıklamada, yeni yasal düzenleme ayrıntılı incelendiğinde, amacında belirtildiği kadar masum, yapıcı ve kabul edilebilir olmadığının anlaşıldığına dikkat çekildi.

Devlet demiryolları idaresinin satmak istediği taşınmazların çoğunluğunun TÜrkiye’nin kültür mirası olduğunun altı çizilen açıklamada, bir kamu kuruluşunun ülke kültür mirasını işletme fazlası bahanesiyle sattığı kaydedildi.

Açıklamada, “Satışa çıkartılan alanlar arasında, kentlerimizin en önemli noktalarında bulunan ve çoğu kültürel miras niteliği taşıyan taşınmazlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında İstanbul – Erenköy, İstanbul- Haydarpaşa, Gaziantep, Diyarbakır, Zonguldak – Çaycuma, Kütahya, Niğde istasyon yapıları ve ek yapıları sayılabilir” denildi.

SATIŞLAR ÇEKİCİ HALE GETİRİLİYOR

Planlama süreçlerinin, yangından mal kaçırmak için kullanılan araçlar haline getirildiği vurgulanan açıklamada, kent topraklarının önemli bir bölümünün belli grupların istekleri doğrultusunda planlandığına işaret edildi. Satışı yapılacak taşınmazların imar planlarının Kamu İhale Kanunu’na bağlı kalınmaksızın yaptırılabileceğine ve Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından askı sürelerine tâbi olmaksızın doğrudan onaylanabileceğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: “İmar planlarının kent ve tarihî dokusuna, fiziksel çevreye uygun olarak görüntü ve çevre kirliliğini gidermek amacıyla, kent dokusuna ve şehircilik ilkelerine uygun olarak dönüşüm projeleri ile en verimli kullanımların sağlanması ve cazibe merkezleri hâline getirilmesine yönelik düzenlenmesi öngörülmüştü. Ancak onaylanan bazı planlar, bu ilke ve yaklaşımların çoğunlukla göz ardı edildiğini, getirilen kararların alanın satışı yada devri sürecinde çekici hale gelmesi için düzenlendiğini gösteriyor.”

RANTA AÇIK OLACAK

Taşınmazlar özel emlak firmaları tarafından pazarlanacağı ileri sürülen açıklamada, TCDD’nin, taşınmazlarının satışı ve değerlendirilmesi uygun görülen yerler için Kamu İhale Kanunu’na bağlı olmaksızın, ekspertiz şirketlerine rayiç bedel tespit ettirmeye, ilan, reklam, proje, kontrollük, danışmanlık veya pazarlama gibi konularda hizmet satın almaya yetkili kılındığı belirtildi. Açıklamada, “Eski demiryolu arsalarındaki inşaat etkinliklerinin uzmanlık ve yüksek teknoloji gerektirmesi nedeniyle belli kişilere pazarlanabilecek ve rekabet ortadan kaldırılabilecek” denildi.

İhale usulünün belli istekliler arasında olacağına işaret edilen açıklamada, Devlet Demiryollarının işletme fazlası taşınmazlarında gerçekleştirilecek ve üst düzey ranta yönelik inşaatların uzmanlık yada yüksek teknoloji gerektirmediği ileri sürüldü.

REKABET ORTADAN KALDIRILIYOR

Planlama ve projelendirme hizmetleri idarenin istediği kişilere yaptırılacağı ifade edilen açıklamada şöyle denildi: “Bu alanda da rekabet ortadan kaldırıyor. Bu yöntem, DDY Plancısı, DDY Mimarı gibi bir kümelenme ve ayrıcalığı gündeme getirebilecek.

Yönetmelikte tanımlanan doğrudan temin yolu ekspertiz şirketlerine rayiç bedel tespit ettirilmesi, gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine her ölçekteki imar planlarının yaptırılması, ilan, reklam, proje, kontrollük, danışmanlık veya pazarlama gibi konularda kullanılacak.”

Kaynak

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.